Rozpoczęło się Forum Inteligentnych Specjalizacji
Na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie rozpoczęło się dzisiaj Forum Inteligentnych Specjalizacji. Jego otwarcia dokonał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.
- Jesteśmy częścią Nocy Naukowców, wielkiego małopolskiego wydarzenia, które skupia uwagę na przyszłości, ale i też na tych aspektach, które nas ciekawią i wiążą się z pytaniami: skąd, dlaczego, dokąd, jak to się dzieje? Na Forum Inteligentnych Specjalizacji chcemy się zastanowić, co zrobić dla naszej wspólnej dobrej przyszłości. W jaki sposób gospodarka powinna nabierać nowych kształtów, co powinniśmy zrobić, aby specjalizować się w naszym rozwoju korzystając z najnowszych technologii. Przez trzy dni postaramy się odpowiedzieć na szereg pytań z jakich źródeł energii korzystać. Będziemy również dyskutować o sztucznej inteligencji, o tym czy roboty zastąpią kiedyś człowieka. Pokażemy także ich obecne zastosowanie. Podczas dyskusji będziemy ponadto zastanawiali się jak rozwijać własne talenty i co zrobić aby szkoła była otwarta na tych, którzy są naukowo niepokorni – mówił Roman Ciepiela przed wygłoszeniem oficjalnej formułki o otwarciu FIS.
Pierwszym punktem Forum był wykład „Wodór – paliwo przyszłości?”, który wygłosił dr hab. Andrzej Budziak, profesor AGH. Jest on pracownikiem Katedry Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a wiodącą tematyką jego badań jest gromadzenie się wodoru w wodorkach metali. Podczas prelekcji mówił m.in. o właściwościach, pochodzeniu, historii odkrycia i pierwszych zastosowaniach wodoru. Dowiedzieć można było się na przykład, że za odkrywcę wodoru uważany jest Henry Cavendish, jego łacińską nazwę hydrogenium zaproponował Antoine Lavoisier, a twórcą polskiej nazwy pierwiastka był Filip Neriusz Walter. Pierwszy balon napełniony wodorem wzbił się w powietrze w 1783 roku, a pierwszy pojazd kołowy napędzany silnikiem wodorowym powstał w 1807 roku.
Profesor Andrzej Budziak mówił również o współczesnych metodach otrzymywania wodoru, którego głównym źródłem jest aktualnie gaz ziemny. Z tej części wykładu, jego uczestnicy mogli m.in. dowiedzieć się o ośmiu kolorach, w jakich występuje wodór: czarnym (szarym), niebieskim (błękitnym), zielonym, turkusowym, żółtym, różowym (czerwonym), białym oraz brązowym. Istotną częścią jego wykładu było omówienie roli wodoru w transporcie. Skonstruowano już bowiem samochody, okręty podwodne, autobusy i lokomotywy napędzane wodorem. Za kilkanaście lat można również spodziewać się poruszanego w ten sposób samolotu.
Kolejnym prelegentem był dyrektor Regionu Południe/Zachód, Daimler Buses – EvoBus, Piotr Krawiec. Podczas prezentacji „Nasze odpowiedzi na wyzwania elektromobilności” mówił o oczekiwaniach zasięgu autobusów miejskich w kontekście dziennych przebiegów i „wodorowej” drodze jego zwiększenia. Zapoznał również słuchaczy z rozwojem autobusów marki Mercedes-Benz w zakresie napędów alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii w autobusach miejskich.
Forum Inteligentnych Specjalizacji odbywa się w ramach projektu Business Boost for Małopolska #2 i realizowane jest przez Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Krakowskiej oraz Krakowski Park Technologiczny.
(sm)