Szlak maszkaronów tuż za rogiem!
W Tarnowie jeszcze w tym miesiącu powstanie szlak postaci, które będą nawiązywały do fantastycznych, trochę strasznych głów, ulokowanych na ratuszu. Mowa o małych maszkaronach, które swój debiut miały 7 marca podczas urodzin naszego miasta.
Na początku stworzono listę potencjalnych maszkaronów. Później mieszkańcy głosowali w ankiecie na najlepsze, według nich, pomysły. Mocno w to zaangażowała się Młodzieżowa Rada Miejska. W ankiecie zalazło się także miejsce na własne propozycje i takie ankietowani zgłaszali. Końcowo wytypowano czternaście maszkaronów - bo tyle jest tych historycznych na ratuszu - z największą liczbą głosów. Do współpracy zaproszono tyle samo tarnowskich artystów, dzięki czemu każda z postaci jest zupełnie inna. Każdy z artystów losował nazwę postaci oraz inspirację danym maszkaronem, który znajduje się na tarnowskim ratuszu.
Maszkarony powstawały przez kilka miesięcy, aż w końcu zostały oficjalnie zaprezentowane podczas konferencji urodzinowej Tarnowa. Czternaście trzydziestocentymetrowych postaci pod koniec marca zostanie zamontowanych w różnych częściach naszego miasta.
Duch Teatru nawiedzać ma wejście do Teatru im. Ludwika Solskiego, Strażnik Żywiołów stanie na schodach przy Placu Węgierskim (od ulicy Fortecznej), a Strażnik Tożsamości będzie bronił Multimedialnego Centrum Artystycznego. Maszkaron Młodych pojawi się na parklecie na ulicy Wałowej (naprzeciwko restauracji Sofa), kolejny pod Zaułkiem Łokietka – tam będzie Trefniś. Skręcając w ulicę Kopernika natkniemy się na Sprzedawcę Marzeń (przy Amfiteatrze), a wracając i kierując się na rynek, zapoznamy się z maszkaronem Wszechświata, który stanie przy Pasażu Odkryć.
Idąc później ulicą Krakowską, spotkamy kolejnych, „strasznych” protektorów miasta – na Placu Sobieskiego będzie Nowy Mieszkaniec, na parapecie Czytelni Naukowej – Zaczytany, a przy woonerfie zasiądzie Wiedząca (Ta, która wszystko wie). Skręcając do kina Marzenie natkniemy się natomiast na Filmowca. Zmieniając kierunek i idąc na ulicę Bernardyńską, spotkamy Czystej Wody Maszkarona, a na Kładce Zakochanych nad Wątokiem będą podwójne, zakochane maszkarony.
Wynalazca/Wizjoner pojawi się na Placu Szczepanika. – Mój maszkaron jest bardzo mądry, bo inspirowany wielką postacią – Janem Szczepanikiem. Zamiast korpusu ma statyw i kamerę, bo Szczepanik był wynalazcą kamery filmowej i wielu innych rzeczy. Głowa jego jest prawie wierną kopią jednego z oryginalnych maszkaronów – mówi autor maszkaronka, Kazimierz Klimkiewicz.
Przy każdej z postaci będzie zamontowany kod QR, który odsyłać nas będzie do strony z filmem promocyjnym oraz aktywną mapką. – W planach są jeszcze pocztówki z maszkaronami i przypinki. Mamy także inne pomysły, ale z tym musimy poczekać do lata – komentuje Maria Zawada-Bilik, dyrektorka Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa, pomysłodawczyni.
Wykonanie wszystkich rzeźb maszkaronów kosztowało 126 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Funduszy Norweskich.
(mt)