Tarnowskie obchody jubileuszu Jana Szczepanika
Jak niejednokrotnie informowaliśmy już na naszej stronie, rok 2022 ustanowiony został przez tarnowskich radnych Rokiem Jana Szczepanika. Okazją do tego jest 150. rocznica urodzin genialnego wynalazcy.
Główne obchody jubileuszu przypadać będą na poniedziałek, 13 czerwca, czyli dokładnie w rocznicę urodzin „polskiego Edisona”. Rozpoczną się one już o godz. 9 na placu Sobieskiego, powitaniem w Tarnowie Jana Szczepanika, podczas którego zaplanowany jest m.in. jego przejazd przez nasze miasto. Pół godziny później w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza św. w intencji polskich wynalazców. Po jej zakończeniu, o godz. 11 na tarnowskim rynku wykonana zostanie z drona wspólna fotografia z Janem Szczepanikiem. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem „galicyjskiego geniusza”, o godz. 12.30 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych rozpocznie się Uroczysta Gala Jubileuszowa, podczas której nastąpi wręczenie nagród Jana Szczepanika fundowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową oraz medali Jana Szczepanika przyznawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Ostatnim akordem poniedziałkowych obchodów będzie wernisaż wystawy „Jan Szczepanik – geniusz, wynalazca, konstruktor”, na który organizatorzy zapraszają do Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20-21).
Dzień wcześniej, w Amfiteatrze Letnim odbędzie się biletowany koncert zespołu Pectus – Szczepanikowie dla Szczepanika. Rozpocznie się on o godz. 20, a poprzedzą go dwie projekcje filmu o Janie Szczepaniku (godz. 18 i 19.40) oraz koncert zespołu Recepcja, którego początek zaplanowano na godz. 18.30.
We wtorek, 14 czerwca, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie gościć będzie natomiast uczestników Targów Innowacyjności ITAR 2022. Ich rozpoczęcie planowane jest na godz. 10.
Na jubileusz 150-lecia urodzin Jana Szczepanika zapraszają - prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela oraz Tarnowski Komitet Organizacyjny, który tworzą: przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Naczelnej Organizacji Technicznej – Rada w Tarnowie, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Fundacji im. Jana Szczepanika, Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Szczepanika w Tarnowie, Tarnowskiego Centrum Informacji oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
(sm)