Więcej pieniędzy na walkę z bezrobociem
Dobre informacje napływają z tarnowskiego Powiatowego Urzędu Pracy. W tym roku pozyskał on już ponad 27 mln zł na aktywizację osób bezrobotnych. To wzrost o cztery miliony w porównaniu do roku ubiegłego.
Na co przeznaczana jest ta kwota? Urząd Pracy realizuje dwa projekty, które są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. To projekt „Czas na pracę” skierowany do osób bezrobotnych, zwłaszcza do tych, które znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy oraz projekt „Zatrudnienie z doświadczeniem” dla mężczyzn powyżej 50 roku życia.

Urząd prowadzi również projekt finansowany w ramach programu Leonardo da Vinci - Life Long Learning pod nawą „Przyjemne z pożytecznym - staże w Niemczech dla osób bezrobotnych”. To z kolei propozycja dla osób bezrobotnych posiadających podstawową znajomość języka niemieckiego, przede wszystkim w wieku do 25 roku życia oraz długotrwale bezrobotnych.
W styczniu PUP rozpoczął realizację zadania „Profesjonalne kadry”, którego celem jest utrzymanie i wzmocnienie standardów zatrudnieniowych oraz podniesienie jakości usług świadczonych przez urząd. Ponadto kontynuowane są programy rozpoczęte w ubiegłym roku. Projekt „Zaczynamy” skierowany jest do osób poniżej 30 roku życia, a zadanie „Razem Łatwiej” do osób bezrobotnych dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.
W wyniku wszystkich programów realizowanych przez PUP w okresie od stycznia do maja br. na staże, szkolenia i inne formy aktywizacji zawodowej skierowano już 2 127 osób bezrobotnych.
Na koniec maja poziom bezrobocia w Tarnowie wynosił 10,7%. To drugi po Krakowie najniższy wskaźnik w Małopolsce. – Nie jest to powód do nadmiernego zadowolenia, ale cieszy fakt, że Tarnów przechodzi przez okres spowolnienia gospodarczego stosunkowo łagodnie – mówi dyrektor Centrum Obsługi Mieszkańców Grzegorz Gotfryd.
Dodajmy, że w Polsce średni poziom bezrobocia wynosi 14%, w Małopolsce to ponad 12%.