Wyruszyła 28. Piesza Pielgrzymka Tarnowska - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Wyruszyła 28. Piesza Pielgrzymka Tarnowska

Już po raz 28., 17 sierpnia, wyruszyła Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem Biskupa Tarnowskiego.

Drodzy Diecezjanie!

Już po raz 28., dnia 17 sierpnia br., wyruszy Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymom będą towarzyszyć słowa "Bądźmy świadkami miłości". Hasło to oddaje istotę chrześcijańskiego powołania. Bóg wezwał nas, abyśmy w świecie byli świadkami Jego miłości, objawionej przez Jezusa Chrystusa. Potrzeba dawania świadectwa przez uczniów Chrystusa jest dziś nagląca, zwłaszcza w obliczu odejścia wielu od Boga i postępowania, jak gdyby On nie istniał. Co więcej, chrześcijańskie świadectwo jest dziś konieczne przede wszystkim w przestrzeni życia publicznego, z której próbuje się usuwać Boga na margines, podobnie symbole religijne, jak np. święty dla nas znak zbawienia - krzyż. Pielgrzymka wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Jest bowiem znakiem wiary ludzi, którzy pragną żyć z Chrystusem i mocą tego zjednoczenia przemieniać oblicze ziemi, którą codziennie przemierzają, zdążając do Domu Ojca.
Od 28 lat, co roku wielotysięczna rzesza pielgrzymów, zwłaszcza młodych, wyrusza na szlak prowadzący z Tarnowa do Częstochowy, okazując, mimo trudu pielgrzymowania i zmęczenia, entuzjazm wiary i wielką wartość bratersko-siostrzanej wspólnoty uczniów Pana. Zapraszam wszystkich, którzy nie lękają się trudu drogi, do uczestnictwa w XXVIII Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę. Tych, co nie mogą z rożnych racji pójść na pielgrzymkę, zapraszam do duchowego wędrowania dzięki transmisjom diecezjalnego radia RDN Małopolska oraz relacjom tarnowskiego Gościa Niedzielnego z pielgrzymiego szlaku. Wspólne wędrowanie do Matki Jezusa w Jasnogórskim Wizerunku - rozpocznie Msza św., sprawowana 17 sierpnia br., o godz. 6.30 na Placu Katedralnym w Tarnowie. Pielgrzymka zakończy się 25 sierpnia Mszą świętą, celebrowaną na Jasnej Górze.
Raz jeszcze zachęcam do udziału w tegorocznej pielgrzymce, a wszystkim uczestnikom diecezjalnych rekolekcji w drodze udzielam pasterskiego błogosławieństwa!
† Wiktor Skworc
BISKUP TARNOWSKI

Ks. Jan Mikulski, Bądźmy świadkami Miłości - WPROWADZENIE

Hasło obecnego roku duszpasterskiego: „Bądźmy świadkami Miłości”, które stało się też hasłem tegorocznej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, przypomina nam o podstawowym zadaniu, jakie wynika z faktu, że poprzez chrzest weszliśmy na drogę życia chrześcijańskiego. To ważne zadanie wypełniamy wtedy, gdy swoim słowem i czynem dajemy świadectwo o Bogu, który jest miłością (por. 1 J 4,16). Chodzi przede wszystkim o świadectwo o tym, co Bóg uczynił już w naszym życiu począwszy od chwili naszego poczęcia, a zwłaszcza od przyjęcia pierwszego sakramentu.
Świadectwo o Bożym działaniu może dać tylko ten, kto otworzył na nie swoje serce, jako że Bóg szanuje naszą wolną wolę i w swym działaniu czeka na nasze przyzwolenie. Nie możemy więc liczyć na to, że z chwilą przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, działanie Boga i Jego łaski dokona się w nas automatycznie. Wszyscy zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże, dlatego Bóg pragnie wchodzić z nami w relacje osobowe, które zakładają świadomą współpracę z Jego łaską. Jeżeli nawet mówimy o tym, że mamy być narzędziami w Jego rękach, to nie mamy wtedy na myśli jakiegoś swojego uprzedmiotowienia, gdyż Bożym narzędziem stajemy się właśnie na drodze świadomego i dobrowolnego przyzwolenia na Jego zbawcze działanie.
Niniejsze opracowanie, które zostało przygotowane dla uczestników XXVIII Pieszej Pielgrzymki z Tarnowa na Jasną Górę, zawiera w dużej mierze treści ewangelizacyjne, mające służyć pielgrzymom jako pomoc przede wszystkim w odkryciu prawdy o Bogu, który jest miłością, oraz o człowieku, który jako grzesznik zawsze potrzebuje zbawienia. Zaproponowane rozważania pokazują również całe bogactwo życia chrześcijańskiego, w którym Chrystus został postawiony na pierwszym miejscu, oraz piękno postawy wiary, wynikającej z realizacji na co dzień prawa miłości Boga i bliźniego. Biblijnym fundamentem dla poszczególnych konferencji tematycznych stały się teksty z Ewangelii św. Jana, opisujące spotkania różnych osób ze Zbawicielem.
Słowo Boże, które słyszymy w Liturgii Godzin w dniach pielgrzymowania do Częstochowy, stało się punktem wyjścia w modlitewnych wprowadzeniach do poszczególnych elementów programu dnia. I tak: słowo z Jutrzni do wprowadzenia w dzień; słowo z Godziny Mniejszej we wprowadzeniu do modlitwy Anioł Pański i Koronki do Bożego Miłosierdzia; słowo z Nieszporów do Apelu Jasnogórskiego. W sposób szczególny zostało wykorzystane słowo Boże czytań mszalnych, którymi Kościół karmi się w tym czasie, oraz liturgiczne wspomnienia przypadające w okresie dziewięciu dniu pielgrzymki. Chodzi bowiem o to, aby dostrzec bogactwo, a zarazem wielką aktualność Bożego słowa, z którym spotykamy się na co dzień. Wolą Bożą jest bowiem, aby to słowo stawało się dla nas słowem życia, czyli by kształtowało wszystkie nasze działania. Ufam, że zaproponowane materiały staną się skutecznym narzędziem ewangelizacyjnym podczas tegorocznych rekolekcji w drodze, jak również przyczynią się do trwałych duchowych owoców w sercach pielgrzymów po powrocie do domu.


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejCiepłe mieszkanieTarnów.pl miesięcznik miejski