Tarnowska Akademia Młodych rusza w tarnowskim PWSZ
Od września 2010 r. do maja 2011 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie organizuje dla najmłodszych 15 odpłatnych interaktywnych wykładów z różnych dziedzin nauki: humanistyki, matematyki, ekologii, techniki, chemii, ekonomii, psychologii, archeologii oraz medycyny i promocji zdrowia. W czasie wykładów, mali studenci poznają fascynujący świat wielościanów i magiczne liczby. Dowiedzą się m.in. czy Homo Sapiens to Zdobywca Świata czy tylko..... duży ssak, co tak naprawdę łączy pszczoły miodne, brokuły i króliki, kiedy chemia staje się magią, skąd biorą się: ból, emocje i stres oraz jak zmierzyć skażenie środowiska.
Pierwszy wykład już 11 września br. (sobota) godz. 10.00
w Budynku Bibliotecznym (b) sala 024 i 028 - parter
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, przy ul. Mickiewicza 8
"Młodzi studenci" uczęszczający do I grupy (od I do III klasy) dowiedzą się podczas wykładu, który poprowadzi dr Mariusz Klich "W jaki sposób człowiek zagraża przyrodzie". Człowiek nieomal od początku historii swego gatunku ujarzmiał i przekształcał przyrodę zgodnie ze swoimi potrzebami. Proces ten szczególnie nasilił się w ciągu ostatnich 200 lat. Wzrost liczebności populacji ludzkiej powoduje, że zaczyna ona zagrażać sama sobie. Na wykładzie Młodzi Studenci poznają historię pewnej wyspy położonej na Pacyfiku, którą jej mieszkańcy doszczętnie zniszczyli w okresie od XV do XVIII wieku. Na przykładzie tej opowieści wprowadzone zostaną m. in. pojęcia „zasobów” , „energii”, „eksploatacji”, „katastrofy ekologicznej”. Poruszona zostanie problematyka zapotrzebowania energetycznego ludzkości oraz sposobów pozyskiwania i eksploatacji energii elektrycznej. Słuchacze dowiedzą się o podstawowych problemach związanych z wycinką lasów i ich wpływem na klimat i gleby, o dostępności wody pitnej dla ludzkości, produkcji śmieci, nierównym podziale wody i żywności na świecie oraz związanymi z tym konsekwencjami dla przyrody. Omówiony zostanie problem dużych miast. Miasta po roku 1900 powstawały i rozrastały się niezwykle szybko, tworząc nieznane wcześniej i szkodliwe dla przyrody twory, które potrzebują dowozu do wewnątrz i wywozu na zewnątrz ogromnych ilości substancji (woda, żywność, energia, śmieci, ścieki). Szlaki wędrówek człowieka zdobywającego nowe lądy usłane są kośćmi zwierząt. Słuchacze dowiedzą się jakie duże zwierzęta wyginęły dzięki człowiekowi i kiedy to nastąpiło.
Celem wykładu będzie wstępne zapoznanie Młodych Studentów z wpływem człowieka na środowisko oraz uwrażliwienie ich na piękno i kruchość otaczającej nas przyrody. Wszystko to zostanie podane w atrakcyjnej dla dzieci formie, ozdobionej dużą ilością ilustracji i fotografii.
Nieco "starsi studenci" (od IV do VI klasy) dowiedzą się "Co łączy pszczoły miodne, brokuły i króliki?"
Ten tajemniczo brzmiący wykład poprowadzi mgr Agnieszka Rygiel. Świat przyrody i świat matematyki są nierzadko postrzegane jako rzeczywistości nie mające ze sobą nic wspólnego. Słowa matematyka językiem przyrody mogą budzić zdziwienie. Podczas wykładu studenci poznają przykład przedziwnego splatania się tych pozornie różnych światów. Studenci dowiedzą się również o tym, że w królestwie roślin i zwierząt kryje się matematyka.
Celem TAM-u jest popularyzacja wiedzy i rozbudzenie aktywności poznawczej u dzieci. Ich naturalna ciekawość sprawia, że zadają one pytania na które nie zawsze znajdują odpowiedzi. Teraz prawdziwi profesorowie będą odpowiadać na nurtujące, dziecięce pytania.
Udział w zajęciach jest alternatywną formą spędzania wolnego czasu dla długotrwałego i często bezcelowego siedzenia przed komputerem lub telewizorem. Czas trwania każdego wykładu – ok. 60 minut. Koszt 15 wykładów – 210 zł (I semestr – 112 zł).
Studenci, którzy zapragną pogłębić swoją wiedzę z danej dziedziny nauki będą mieli możliwość wzięcia udziału w odpłatnych zajęciach praktycznych.
Wszystkie zajęcia będą odbywały się w soboty do południa dwa razy w miesiącu w salach dydaktycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Każdy student Tarnowskiej Akademii Młodych otrzyma indeks i legitymację studencką (identyfikator), a na zakończenie roku akademickiego najbardziej wytrwali i aktywni – dyplomy. Aby zapisać się do Tarnowskiej Akademii Młodych należy wypełnić formularz rejestracyjny, który zamieszczony jest na dole strony. Nabór prowadzony jest do dwóch grup wiekowych: od 7 do 9 lat (I - III kl) i od 10 do 12 lat (IV – VI kl).
Szczegółowe informacje pod nr tel. 14 63 16 500
Osoba do kontaktu: Anna Lis, Biuro Rektora
Opłatę za I semestr w wysokości 112 zł. należy wpłacić na numer konta: 14 1240 1910 1111 0010 3322 7068
W opisie przelewu należy podać: TAM - edycja I, semestr I, Imię, Nazwisko oraz Wiek dziecka
Idea uniwersytetów dziecięcych została zapoczątkowana w 2002 r. w Tybindze w Niemczech. Od tamtej pory powstają one "jak grzyby po deszczu". Aktualnie w Europie jest ich ponad 200. W Polsce pierwszy uniwersytet powstał w 2007 r. w Krakowie z inicjatywy jednej z krakowskich fundacji.
Więcej informacji na stronie: http://www.pwsztar.edu.pl/viewpage.php?page_id=147