VI Forum Nauczycieli i Wychowawców „Wolność i Wychowanie"
Pokazanie wolności jako wartości istotnej w wychowaniu młodego pokolenia w szkole i w rodzinie jak również określenie w jaki sposób szkoła może i winna pomagać młodym ludziom w podejmowaniu odpowiedzialnych wyborów czy samowychowaniu na polu korzystania z wolności było treścią VI Forum Nauczycieli i Wychowawców pt. Wolność i Wychowanie.
Odbyło się ono 12 marca 2011 r. pod patronatem J.E. Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca i Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały. Organizator - Tarnowski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców - świętował równocześnie Jubileusz 15-lecia istnienia a wydarzenie wpisało się w Jubileusz 225-lecia Diecezji Tarnowskiej. Forum stanowiło promocję działań tarnowskiego środowiska oświatowego wśród nauczycieli z Polski i Diecezji Tarnowskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Zarządu Głównego KSW.
Rozpoczęła je Msza św. w bazylice katedralnej, a wykłady i dyskusja panelowa miały miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Tegoroczne spotkanie nauczycieli i wychowawców w sposób wielostronny wskazywało na relacje i umiejętne wybory w obszarach: wolność czy człowiek, wolność w wychowaniu, wolność i sprzeciw, wolność a prawda oraz wolność i jej karykatury. W jego programie znalazły się 4 wykłady – cztery różne spojrzenia na wolność:
• Wolność w nauczaniu Biblii dr Danuta Piekarz,
• Wolność jako warunek a dobro jako cel kształcenia i wychowania ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz,
• Wolność i odpowiedzialność w procesie wychowania. Szanse i zagrożenia dr Barbara Lulek,
• Jak korzystać z wolności po ludzku? ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski.
Pobudzający do dalszej refleksji charakter miała dyskusja panelowa Granice wolności i współczesne zniewolenia ¬prowadzona przez ks. profesora Janusza Królikowskiego (teolog UP JPII, Tarnów) z udziałem zaproszonych gości: dr Barbary Lulek (pedagog UR, Rzeszów), dr Marii Madejowej (polonista UJ, Kraków), ks. profesora Tadeusza Guza (filozof, KUL, Lublin) i dra Marka Smoły (dyrektor IV LO, Tarnów).
Nie ulega wątpliwości, że wolność jest podstawową wartością, zajmuje naczelne miejsce wśród innych wartości, ale - jak stwierdziła Pani Lulek – nie jest czymś absolutnym. Jej nieodłącznym atrybutem jest odpowiedzialność. Problem odpowiedzialności w dzisiejszych czasach nabiera szczególnego znaczenia. (…) dokonujące się przemiany społeczno-kulturowe i narastające na tym tle zjawiska niepożądane, takie jak konfliktowość, wzrost agresywności, przemocy i przestępczości, ubożenie jednostek i grup rodzą szereg pytań o poczucie odpowiedzialności za konkretne zachowania, czyny, o podjęcie odpowiedzialności za ów stan czy też pociągnięcie osób, grup do odpowiedzialności.
Każdy uczestnik otrzymał bogaty pakiet konferencyjny – w tym książkę wydaną przez Oddział KSW w Tarnowie: Wolność i wychowanie pod red. Magdaleny Urbańskiej oraz okolicznościowy Biuletyn KSW zawierający opracowanie zadań dla wybranych adresatów na podstawie książki Jan Paweł II – 144 zadania dla Polaków. Przesłanie polskiego Papieża do rodaków pod red. T. Balon-Mroczka. Wyboru dokonała dr Barbara Ostrowska.
Forum towarzyszyła przeglądowa wystawa jubileuszowa KSW oraz impreza towarzysząca - kiermasz Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Stowarzyszenia „ICH LEPSZE JUTRO”.
W godzinach wieczornych w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się koncert Nuta o ślebodzie w wykonaniu Zespołu Krakowskie Przedmieście – artystki Agaty Bernadt, aktora Teatru STU Andrzeja Roga ¬oraz muzyków Janusza Yaniny Iwańskiego, Adama Niedzielina, Grzegorza Piętaka i Adama Prucnala.
Powyższe wydarzenie było projektem współfinansowanym z budżetu miasta Tarnowa.