23.Tarnowska Nagroda Filmowa
Do 16 maja odbywa się 23. Tarnowska Nagroda Filmowa. W programie Festiwalu znalazły się ciekawe propozycje dla widzów w każdym wieku.
Tegoroczną edycję Festiwalu rozpoczął przedpremierowy pokaz filmu Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór” z udziałem reżysera oraz odtwórców głównych ról: Danuty Szaflarskiej, Beaty Tyszkiewicz, Ireny Kwiatkowskiej, Ewy Krasnodębskiej, Romana Kłosowskiego, Jana Nowickiego. W pierwszym dniu festiwalu nagrodę za całokształt twórczości i wkład w dorobek polskiej kinematografii otrzymał Franciszek Pieczka.
Podczas TNF wyświetlane będą m.in. następujące filmy: „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta, oraz „0-1-0” Piotra Łazarkiewicza, „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego, „Stary człowiek i pies” Witolda Leszczyńskiego, „Lekcje Pana Kuki” Dariusza Gajewskiego, „Drzazgi” Macieja Pieprzycy a także filmy już uznane jak Małgorzaty Szumowskiej „33 sceny z życia”, czy Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną”.
Filmy prezentowane na projekcjach konkursowych oceniane będą przez trzy niezależne gremia Wybrany zostanie najlepszy film, a jego reżyser uhonorowany zostaje nagrodą w postaci statuetki oraz nagrodą pieniężną. Pierwszym z wspomnianych gremiów jest Jury TNF. W tym roku jego przewodniczącą będzie Dorota Kędzierzawska. Drugą z nagród przyzna Jury Młodzieżowe. Złożone jest ono z reprezentantów szkół średnich i wyższych naszego miasta. Trzecim z gremiów oceniających filmy jest publiczność, przyznająca w drodze plebiscytu swoją nagrodę – Statuetkę „Publika”. W tym roku włączone zostały do regulaminu dwie nagrody specjalne ufundowane przez Telewizję Kino Polska i Kino RP.
Wśród imprez towarzyszących Tarnowskiej Nagrody Filmowej są m.in. spotkania widzów z twórcami oraz aktorami występującymi w filmach konkursowych, wystawy „Inne spojrzenie - obrazy i zdjęcia Adama Sikory”, „Nieznane polskie plakaty filmowe z ubiegłego wieku”. Planowana jest również debata „Polska produkcja filmowa na przestrzeni 100 lat” z udziałem producentów.