Wręczono nagrody najlepszym młodym inwestorom
Za nami siódma edycja konkursu „Tarnowski Junior Biznesu”, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów szkół wyższych, którzy rozwijając swoje marzenia, chcą stworzyć przyszłość gospodarczą Tarnowa. Organizatorem konkursu był Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa.
Tarnowski Junior Biznesu jest jednym z tych konkursów, który rozwija przede wszystkim zainteresowania przyszłych inwestorów w zakresie przedsiębiorczości. Każdy z pomysłów był na swój sposób kreatywny. – Dobrze, że młodzi ludzie planują działalność gospodarczą i widzą ten świat po swojemu. Jest nadzieja na sukces, bo jeżeli biorą się za takie pomysły, to z tego musi wyjść coś dobrego – przyznał Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.
Jury brało pod uwagę innowacyjność i szansę na powodzenie projektu na tarnowskim rynku przedsiębiorczości. Jak przyznał Ryszard Półtorak, prezes Rady Gospodarczej, niektóre pomysły, choć mało realistyczne, wskazywały na duży potencjał myśli twórczej. – To nie jest żadna wada, bo chodzi przede wszystkim o pomysłowość, przedsiębiorczość, o wizję. Jeżeli zauważyliśmy, że projekt miał tego rodzaju atuty, uznawaliśmy, że jest to dobry punkt tego projektu. Wszystko zaczyna się od marzeń – dodaje prezes Półtorak.
Uczestnicy prezentowali pomysły i projekty z zakresu edukacji, mechaniki, elektroniki, obszaru sportu i rekreacji, gastronomii czy branży modowej. W tym roku tytuł Juniora Biznesu 2021 trafił do Kamila Szczepańskiego, autora biznesplanu pn. „Machinery Arts”. Projekt dotyczy produkcji akcesoriów do domów, mieszkań i lokali z materiałów pochodzących z odzysku. – Pomysł zrodził się w mojej głowie kilka lat temu. Konkurencja na tym rynku jest bardzo mała, a poza tym recykling jest teraz na topie. Tworzenie z odzysku pozwala na ograniczenie zużycia materiałów i zalegania ich na wysypiskach czy złomach – wyjaśnił tegoroczny zwycięzca.
W siódmej edycji „Tarnowskiego Juniora Biznesu” nagrodzono dziesięć biznesplanów. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody finansowe, pozostali upominki rzeczowe.
Laureaci konkursu:
W kategorii szkół ponadpodstawowych i innych jednostek oświatowych nagrody otrzymali:
I miejsce – „Machinery Arts”, Kamil Szczepański – Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie,
II miejsce – „Odnowa – Centrum Zdrowia Psychicznego i Fizycznego dla Młodzieży”, Kinga Lipa – IV Liceum Ogólnokształcące,
III miejsce – „Prywatne przedszkole dla Seniora – Przystań”, Irena Stęposz – XVI Liceum Ogólnokształcące,
IV miejsce (wyróżnienie) – „Przymierzalnia online”, Amelia Stańczyk – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych,
V miejsce (wyróżnienie) – „Z Krypto na Ty - ?”, Weronika Galus – Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych,
VI miejsce (wyróżnienie) – „Mała cukierniczka”, Adrianna Kuta – Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.
W kategorii szkół wyższych nagrody otrzymali:
I miejsce – „Kepler 36b (bistro)”, Przemysław Zieliński – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,
II miejsce – „Hemp Empire Anita Zych”, Anita Zych – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,
III miejsce – „Matchgold – aplikacja do handlu metalami szlachetnymi”, Marek Bzduła – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,
IV miejsce (wyróżnienie) – „Bezpieczna Hulajnoga”, Paweł Tarchała – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.
W głosowaniu internetowym nagrodę publiczności zdobył Paweł Tarchała z PWSZ w Tarnowie za projekt „Bezpieczna Hulajnoga”.
(pm)