Małopolskie Wyzwanie „Tydzień dla klimatu – lato”. Dzień 1: oszczędzaj wodę
Pierwszy dzień astronomicznego lata to doskonały czas, aby podjąć letnie wyzwanie „Tydzień dla klimatu”! Co dzień zaproponujemy Wam proste działania, które podjąć może każdy, aby ograniczać zmiany klimatu i bronić się przed ich negatywnymi skutkami. Dołączcie do wyzwania!
Dla wielu osób pierwsze skojarzenie z latem to wyjazd nad wodę. Niestety, z powodu zmian klimatu wody jest coraz mniej – wysychają nasze ulubione potoki, a rzeki i jeziora kurczą się z roku na rok. Polska jest jednym z krajów Europy o najmniejszych zasobach wody pitnej w przeliczeniu na mieszkańca. Mniejsze zasoby wody mają tylko Malta i Belgia. W naszym kraju na jedną osobę przypada ok. 1580 m sześciennych wody na rok – tyle ile na statystycznego mieszkańca Egiptu (dane wg materiałów Ministerstwa Edukacji i nauki). Dlatego naszym głównym wyzwaniem na dziś jest oszczędzanie wody. Jak to robić?
- Jeśli kąpiel, to tylko w morzu lub jeziorze. W domu postawcie na szybki prysznic. O zakręcaniu kranu podczas mycia zębów czy golenia już nie trzeba przypominać, prawda? Takie nawyki pozwalają zaoszczędzić nawet 50 000 litrów wody rocznie!
- Oszczędzajcie i wykorzystujecie powtórnie wodę kuchenną. Warzywa i owoce myjcie w misce zamiast pod bieżąca wodą i gotujcie bez soli. W ten sposób wodę z mycia i gotowania można potem wykorzystać do podlania roślin w domu lub ogródku.
- Zwróćcie uwagę na cieknące krany, na najczęściej używanym zamontujcie perlator. To kolejne tysiące litrów wody zaoszczędzonej w ciągu roku.
- Używajcie pralki i zmywarki. Wykorzystują prąd, ale zużywają ok. 6 razy mniej wody, niż podczas ręcznego prania i zmywania – pod warunkiem, że są kompletnie zapełnione. Warto też wciskać tryb „eko”.
A jak się sprawdzają wasze bidony z wiosennego wyzwania? Zabierając je ze sobą, wrzućcie do wody kryształek soli. Dlaczego? Jony dodatnie z soli wiążą się z ujemnymi w cząsteczkach wody, co znacznie poprawia jej wchłanialność. W gorące, letnie dni odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne!