Książka „Wychowywać, ale jak?” – refleksja o wychowaniu w środowisku tarnowskim
W dniu 9 kwietnia 2013 r. odbędzie się spotkanie podsumowujące kilkumiesięczne opracowanie i wydanie książki „Wychowywać, ale jak?”. Stanowi ona pokłosie II Tygodnia Wychowania pod tym samym tytułem, który został zorganizowany w naszym mieście z inicjatywy tarnowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w dniach 17-21 września 2012 r. pod patronatem prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały i ordynariusza Diecezji Tarnowskiej Andrzeja Jeża.
Jego organizatorem był Urząd Miasta Tarnowa i KSW, a partnerami Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej”.
Spotkanie będzie okazją do podziękowania autorom tekstów i redaktorom książki oraz porozmawia-nia o Tygodniu i zagadnieniach wychowania dzieci i młodzieży.
Książka pod redakcją Edmunda Juśko i Marcina Borysa przybliża wieloletnią praktykę zastosowania systemowych działań miejskich w zakresie wychowania i profilaktyki zagrożeń w Tarnowie i na tym tle prezentuje przedsięwzięcie II Tygodnia Wychowania. Zawiera kilka bloków zagadnień, które w interesujący sposób przedstawiają praktyczne propozycje:
- Jak budować codzienne dobre relacje nauczyciel/rodzic – uczeń?
- Jak realizować wychowanie patriotyczne dzisiaj?
- Jak popularyzować wychowanie poprzez turystykę i krajoznawstwo?
- Jak propagować wychowanie zdrowotne?
- Jak wychowywać? - poprzez konteksty.
W części III znajduje się prezentacja uczestników II Tygodnia Wychowania w Tarnowie. Całość poprzedzają słowa prezydenta miasta i biskupa tarnowskiego.
Warto przytoczyć recenzje tego opracowania:
Wg dr hab. Zofii Szaroty – profesora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Publikacja stanowi wartościowy materiał poznawczy, dający wgląd w różnorodność i – co ważne – systematyczność, ale także profesjonalizm działań podejmowanych kompleksowo w tarnowskim środowisku na rzecz profilaktyki i pomyślnego wychowania. Szereg przedstawionych przykładów opisanych przez praktyków uzupełniona jest poważnymi i rozległymi studiami naukowymi. Pozycja znajdzie godne miejsce nie tylko jako swoista kronika tarnowskich oddziaływań edukacyjno-wychowawczych
i profilaktycznych ale też cenna pomoc naukowa i metodyczna.
Ksiądz profesor dr hab. Roman B. Sieroń z KUL napisał: Publikacja staje się faktograficznym dokumentem pedagogicznym, wskazującym na wieloaspektowe i multidyscyplinarne zaangażowanie środowiska tarnowskiego w mówiąc językiem Stanisława Staszica „młodzieży chowanie”. Wspomniane studia i materiały ukazują ponadprzeciętne zaangażowanie w wychowanie integralne tarnowskich środowisk, zarówno specjalistycznych poradni, towarzystw, jak i ośrodków interwencji czy stowarzyszeń katolickich. Charakterystycznym novum recenzowanej publikacji staje się podjęcie specjalistycznej tematyki z dziedziny wychowania patriotycznego (także w aspekcie regionalnym „małych Ojczyzn”); wychowanie poprzez turystykę i krajoznawstwo, wychowania poprzez relacje nauczyciel – rodzic – uczeń oraz wychowania zdrowotnego.
Książka w zamierzeniu finansującej wydawnictwo Gminy Miasta Tarnowa przeznaczona jest jako materiał metodyczny dla nauczycieli jako forma doskonalenia zawodowego i zostanie przekazana bezpłatnie podczas XXII Miejskiej Konferencji Wychowawczej (24.04.2013 r.) do wszystkich bibliotek szkolnych/przedszkolnych i miejskich w Tarnowie.