Historia i współczesność, czyli „w koło Macieju…”

Panorama Siedmiogrodzka otoczona sztuką współczesną – to właśnie będzie można zobaczyć na Dworcu PKP w Tarnowie już od najbliższej soboty. Na miejscu zostaną przedstawione instalacje i obrazy Krzysztofa Gila, współczesnego romskiego artysty, które będą odnosić się do jedynego, romskiego elementu, jaki znajduje się na Panoramie Siedmiogrodzkiej.

Plakat "... w koło Macieju, smutek tropików"

Krzysztof Gil w swojej praktyce artystycznej „dokłada” Romów w europejskie malarstwo historyczne. Tym samym autor narusza ustalone hierarchie, stereotypy i pokazuje to, co do tej pory było niewidzialne, wskazując na luki w oficjalnej historii. Podczas swojej wystawy na dworcu „… w koło Macieju, smutek tropików”, której tytuł nawiązuje do książki Claude’a Lévi-Straussa, będzie można zobaczyć zarówno ogromny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej, który jako jedyny ma wątek romski, jak i nawiązującą do tego współczesną sztukę.

Wystawa zostanie otwarta w Noc Muzeów w sobotę, 15 maja i będzie czynna od godziny 15 do 22. Sam artysta będzie obecny od godziny 17 do godziny 18.

Fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej został wypożyczony BWA przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

(mt)