„Fotografia Aktu” Andrzeja Protasiuka
Od soboty, 8 listopada w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury (Rynek 5) oglądać będzie można wystawę Andrzeja Protasiuka „Fotografia Aktu”. Wernisaż, połączony z prowadzonym przez Tomasza Sobczaka spotkaniem z autorem, odbędzie się dzień wcześniej o godz. 18.
- Wystawa ukazuje akty kobiece jako formę artystycznego wyrazu, wolną od prowokacji i banału. Protasiuk traktuje ciało jako przestrzeń dialogu – między fotografem a modelką, między obrazem a odbiorcą. Każda fotografia to osobna opowieść, w której światło, cień i gest budują nastrój i znaczenie. Ekspozycja zachęca do refleksji nad tym, czym jest piękno, intymność i sztuka w fotografii. To zaproszenie do kontemplacji – nie tylko obrazu, ale także relacji, które za nim stoją – mówi Tomasz Sobczak.
Ekspozycja dostępna będzie do zwiedzania do soboty, 29 listopada. Czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz w soboty od godz. 10 do 17. Bilety – 7 złotych (normalny) oraz 5 złotych (ulgowy).
***
Andrzej Protasiuk jest inicjatorem powstania Galerii Fotografii w Świdnicy, pomysłodawcą i organizatorem „Dni Fotografii” w Świdnicy oraz Ogólnopolskich Fotograficznych Plenerów Aktu „Zamek Książ”. W dorobku ma 17 wystaw indywidualnych, swoje prace prezentował ponadto na ponad 150 wystawach zbiorowych na sześciu kontynentach. Był kuratorem ponad stu wystaw fotograficznych i plastycznych. W latach 1989-1993 pełnił funkcję prezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie i stałego przedstawiciela Polski w Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP). Nagrodzony wieloma medalami i nagrodami m.in.: Medalem 150-lecia Fotografii oraz tytułem honorowym „Excellence FIAP”.
(sm)