Jak nie marnować jedzenia?

W Tarnowie działa „Jadłodzielnia”. To przestrzeń udostępniona przez organizację Foodsharing Tarnów, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. W ten sposób żywność zamiast do kosza, trafia do potrzebujących. „Jadłodzielnia” od 1 sierpnia funkcjonuje w Centrum Handlowym „Bazar” przy ul. Hodowlanej.

Miejsce to powstało głównie z myślą o osobach niezamożnych, ale jak przekonują organizatorzy, jedzeniem może częstować się każdy. Ideą powstania „Jadłodzielni” jest przede wszystkim budowanie poczucia odpowiedzialności za ograniczenie marnowania jedzenia.

W „Jadłodzielni” nie wolno zostawiać m.in. surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, np. kremów, budyniów, otwartych puszek czy słoików z przetworami, żywności, która miała kontakt z pleśnią. Co zatem należy przynosić? Mile widziane są produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), ale nie przekroczyły terminu podatności do spożycia („należy spożyć do”), produkty zapakowane lub w pojemnikach, a także żywność domowa, jak ciasta, zupy, szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania.

Dodajmy, że pomysł foodsharingu narodził się w Niemczech w 2012 roku. Pierwsza w Polsce „Jadłodzielnia” powstała w maju 2016 r. w Warszawie.

(ks)