Mamo! Mamo! Mammobus!

Jak ważne są badania profilaktyczne, o tym nie trzeba przekonywać żadnej kobiety. W przyszłym tygodniu, w dniach 21 i 24 maja do Tarnowa przyjedzie mammobus, w którym w godzinach od 9 do 17 będzie można wykonać bezpłatną mammografię.

mammobus

Udział będą mogły wziąć panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego badania lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi.

Mammografia to badanie rentgenowskie, proste, krótkie i nieinwazyjne, które umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi. Wykonywana w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej. Nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać. Nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Na badanie w mammobusie warto się zarejestrować, zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem (58) 767 34 44. Można również przyjść w dniu badania, ale trzeba pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona. Warto ze sobą zabrać dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji oraz zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia będzie wykonywana po raz kolejny.

 

(pm)