Warsztaty Lego i astronomiczne spacery na FIS
Ostatniego dnia Forum Inteligentnych Specjalizacji przygotowano szereg atrakcji dla dzieci. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach kreatywnych z klockami Lego, a także poznać ciekawostki dotyczące astronomii, uczestnicząc w pokazach w dmuchanym planetarium.
Trzeci dzień forum poświęcono szeroko pojętej nauce. Oprócz wykładów dotyczących m.in. metod kształcenia, przygotowano warsztaty i pokazy dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w kreatywnych warsztatach z klockami Lego. Maluchy mogły bawić się zestawami Duplo, testować mechanizmy przeniesione z prawdziwej mechaniki. Najmłodsi mogli zapoznać się m.in. z programowalnym pociągiem Duplo. Z kolei starsi mogli pobawić się bardziej skomplikowanymi modelami, np. ze świata Star Wars czy zestawami Ninjago. – Za pomocą klocków Lego uczymy programowania i zasad mechaniki, techniki, fizyki. Używamy zarówno stricte edukacyjnych zestawów, jak też potężnych zestawów Lego Technics, które pomagają właśnie w bardzo fajny sposób wytłumaczyć zasady mechaniki, fizyki. Lego stara się w jakiś sposób odwzorować prawdziwe mechanizmy. To świetny sposób, by dobrze sprzedać dzieciom mechanikę i fizykę – tłumaczył Łukasz Szczupak z firmy R jak Robot – programista prowadzący warsztaty.
Najmłodszych nie trzeba było namawiać do udziału w zajęciach. – Widać, że wnuk jest bardzo zainteresowany warsztatami. Oczywiście w domu też ma takie klocki, więc te zajęcia stanowią dobre rozszerzenie. Wnuk ma cztery lata, więc już rozumie, czym są klocki funkcyjne. Byłem na pierwszym dniu forum, na wykładzie na temat wodoru, przy okazji przejrzałem program i pomyślałem, że fajnie byłoby się tu pojawić z wnukiem na warsztatach – mówił Wiktor Pabian, który wziął udział w forum.
Tego dnia odbywały się też pokazy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Dla dzieci i młodzieży przewidziano dwa rodzaje pokazów. Pierwszy z nich „Tania i Skrzaty” był przygotowany dla dzieci od czwartego roku życia. Bajkowy seans w formie rymowanej opisywał przygody małej dziewczynki Tani i jej wymarzonej podróży po wieczornym niebie, aż po lądowanie na Księżycu. Dzieci od 10. roku życia mogły wziąć udział w „Spacerze po niebie z muzyką w tle”. Był to specjalny seans prezentujący piękno nocnego nieba i wybranych obiektów kosmicznych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jaka planeta Układu Słonecznego jest najpiękniejsza, jaką uważa się za najbardziej nieprzyjazną, a zapach której przypomina zapach zgniłego jaja. W planetarium nie zabrakło też naukowych ciekawostek, a starsi mogli przypomnieć sobie podstawy z zakresu astronomii.
– Dzieci są bardzo zadowolone z takiej formy rozrywki. Generalnie nauka przez zabawę. Przyszedłem z trójką dzieci, nawet trzylatka odnalazła się wśród zabawek i atrakcji. Nie pytałem, co dzisiaj najbardziej im się podobało, ale biorąc pod uwagę ilość spędzonego czasu, to jednak Lego. Byliśmy też w planetarium, coś się nauczyli, dowiedzieli, ale jednak Lego to największy magnes – zdradził Marcin Zabawa.
Wydarzenia odbywały się w ramach projektu Business Boost for Małopolska #2 i realizowane były przez Wydział Rozwoju Gospodarczego urzędu miasta. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Krakowskiej oraz Krakowski Park Technologiczny.
(ww)