Zmiany w podatkach są konieczne

Od pięciu do siedemdziesięciu groszy za metr kwadratowy mają wzrosnąć podatki od nieruchomości na terenie Gminy Miasta Tarnowa w 2021 roku. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni mają ustalić, czy uchwała o podwyżce wejdzie w życie.

Podwyżki podatków od nieruchomości

Projekt przewiduje np. podniesienie stawki podatku dla budynków mieszkalnych z 0,55 do 0,60 groszy za metr kwadratowy, a dla przedsiębiorców kwota ta wzrośnie o 70 gr. Dla budynków, które świadczą usługi zdrowotne stawka podniesie się z 4,60 do 4,70 zł.

Co to oznacza dla tarnowian w praktyce? Np. dla mieszkańca, który opłaca podatek od budynku mieszkalnego o powierzchni 100 m kw. i gruntów o takiej samej powierzchni, obciążenie podatkiem wzrośnie o 25 zł w skali roku. Dla właścicieli np. garażu, który ma powierzchnię 18 m.kw. podwyżka wyniesie 5 zł w skali roku.

W sumie podwyżki mają przynieść tarnowskiemu budżetowi korzyści w wysokości ok. 4,5 mln zł. Jest to duża pomoc dla miasta – Tarnów zmaga się bowiem z problemami wynikającymi z pandemii koronawirusa, która wpływa negatywni na gospodarkę i finanse. W tej chwili ubytek w dochodach miasta zbliża się do niebezpiecznego poziomu i musi zostać uzupełniony.

Trzeba jednak zaznaczyć, że przedsiębiorcy nadal będą mogli korzystać z uchwał zwalniających z podatku od nieruchomości.

(mt)