Aleksandra Kałucka druga w Chamonix - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Aleksandra Kałucka druga w Chamonix

Kolejny bardzo dobry wynik na arenie międzynarodowej osiągnęła Aleksandra Kałucka. Podczas rozegranych w sobotę w Chamonix zawodów Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas, zawodniczka AZS ANS Tarnów zajęła drugie miejsce, po raz piąty stając na podium Pucharu Świata.

Aleksandra Kałucka na podium zawodów Pucharu Świata w Chamonix

W kwalifikacjach, Aleksandra Kałucka wynikiem 6.87 s wywalczyła trzecią lokatę. Tarnowianka ustąpiła pola jedynie późniejszej zwyciężczyni, Chince Lijuan Deng, która rezultatem 6.74 s ustanowiła nowy rekord Azji oraz Indonezyjce Rajiah Sallsabillah – 6.85 s.

W pierwszym pojedynku pucharowym, nasza zawodniczka pokonała inną Polkę, Patrycję Chudziak (czasy odpowiednio 6.96 s – 7.52 s)., w drugiej rundzie zwyciężyła natomiast Di Niu, pokonując Chinkę o blisko trzy dziesiąte sekundy (6.78 s – 7.06 s). W półfinale Aleksandra Kałucka okazała się nieznacznie szybsza od Rajiah Sallsabillah. Polka przebiegła ścianę w czasie 6.81 s, Indonezyjka osiągnęła rezultat 6.88 s. W biegu finałowym, reprezentantka AZS ANS, czasem 6.64 s ustanowiła rekord życiowy. Nie wystarczyło to jednak do pokonania Lijuan Deng, która osiągnęła rezultat 6.55 s, po raz kolejny poprawiając rekord Azji.

W Chamonix startowała także druga z sióstr Kałuckich, Natalia. W kwalifikacjach zajęła ona siódme miejsce, przebiegając ścianę w czasie 7.15 s. W pierwszej rundzie finałowej wyeliminowała Francuzkę Capucine Viglione (7.42 s – 8.03 s). W drugiej, mimo uzyskania najlepszego w tych zawodach czasu 7.08 s, musiała natomiast uznać wyższość Rajiah Sallsabillah, która wyrównała swój wynik z kwalifikacji. Ostatecznie, aktualna mistrzyni świata sklasyfikowana została na siódmej pozycji.