Aleksandra Kałucka z Pucharem Europy - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Aleksandra Kałucka z Pucharem Europy

Ponad 60 zawodników wzięło udział w Pucharze Europy Juniorów we wspinaczce sportowej na czas, który rozgrywano w Tarnowie w ostatni weekend. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Aleksandra Kałucka z klubu AZS PWSZ Tarnów. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również jej klubowi koledzy, Konrad Gruszka i Natalia Kałucka.

Imprezę w Tarnowie zorganizowano pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu oraz Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej (IFSC). Młodzi zawodnicy z całej Europy przybyli na halę tarnowskiej PWSZ, by walczyć o punkty w klasyfikacji generalnej oraz by zdobywać doświadczenie zawodnicze przed startami z najlepszymi zawodnikami na świecie. Mimo iż była to impreza juniorska, od samego początku dało się zauważyć wysoki poziom pod względem przygotowania zawodników. Najszybsi wspinacze osiągali wyniki poniżej 7 sekund, pokonując 15 – metrową ścianę w czasie równym nawet 6,58 s. Oznacza to, że oddalali się oni od ziemi z prędkością ponad 2,2 m/s.

Podczas ceremonii dekoracji dwukrotnie rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego za sprawą występów Polaków: Aleksandry Kałuckiej oraz Miłosza Bujaka, którzy zdobyli złoto w swoich kategoriach wiekowych. Na podium znaleźli się też reprezentanci Ukrainy i Włoch.

W zawodach wystartowali również inni tarnowscy sportowcy. Tuż za podium uplasowała się Natalia Kałucka, na szóstym miejscu uplasował się Konrad Gruszka. Wspinacze z klubu KS Sportiva, Bartłomiej Podlewski i Jakub Siudut, zajęli odpowiednio 12. i 14. miejsce. Swoich sił próbowało też 50 najmłodszych zawodników, którzy walczyli w Pucharze Regionalnym Młodzików i Dzieci.