Buczek piąta, Dzieński z rekordem - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Buczek piąta, Dzieński z rekordem

W chińskim Chongqing odbyły się inaugurujące tegoroczny cykl zawody wspinaczkowego Pucharu Świata. Spośród Polaków najlepiej wypadła dwójka tarnowian. Klaudia Buczek zajęła 5 miejsce, a Marcin Dzieński ukończył na 6 pozycji, ustanawiając zarazem nowy rekord Polski na 15-metrowej ścianie wspinaczkowej.

W otwierających zawody kwalifikacjach bardzo dobrze zaprezentował się Marcin Dzieński, aktualny Wicemistrz Europy, który z czasem 6.31s awansował do dalszej rundy z najlepszym wynikiem w całej stawce zawodników. Na kolejnych etapach, rozgrywanych systemem pucharowym rozstawiało to korzystnie tarnowianina w parach z teoretycznie słabszymi przeciwnikami. Aktualny poziom zawodów we wspinaczce na czas jest jednak dość wysoki i o sukcesie decydują nierzadko ułamki sekund. W przypadku Dzieńskiego o wejściu do półfinału zdecydowało zaledwie 0,018 sekundy. Taką różnicą, przeliczaną na odległość 4cm, przegrał z Ukraińcem Daniło Boldirjewem. Gorycz porażki został osłodzony ustanowieniem w tym biegu nowego rekordu Polski – 6.21s na homologowanej 15-metrowej ścianie do wspinaczki na czas.

Klaudia Buczek i Marcin Dzieński w Chongqing

Klaudia Buczek pewnie awansowała do rund finałowych z 6 pozycji. Na kolejnym etapie pokonała Rosjankę Alinę Gajdamakinę – zdobywczynię zeszłorocznego Pucharu Świata, aby w następnej niestety zatrzymać się na jej rodaczce Julii Lewoczkinie, aktualnej Mistrzyni Świata. Ostatecznie 22-letnia tarnowianka z czasem 8.79s uplasowała się na 5 pozycji, najlepszej osiągniętej przez Polaków w tej edycji Pucharu Świata. Młoda wspinaczka coraz śmielej wkracza do ścisłej światowej czołówki.

Buczek i Dzieński, tworzą razem zespół wspierany od tego roku przez Grupę Azoty, trenując na co dzień na ścianie AZS PWSZ, będącej jednym z najlepszych polskich ośrodków szkoleniowych we wspinaczce sportowej.

- Były to pierwsze międzynarodowe zawody w tym roku, więc nie byłam do końca pewna co mogę osiągnąć i jak przygotowane będą rywalki. Postawiony cel został jednak zrealizowany i z tego się cieszę – skomentowała Klaudia Buczek, a Marcin Dzieński dodał: - Niestety czuję pewien niedosyt. Mogło być zdecydowanie lepiej. Jednak pewne elementy muszę jeszcze dopracować.

W zawodach wzięli udział również inni tarnowianie. Edyta Ropek zajęła 9 lokatę, tuż za lublinianką Aleksandrą Rudzińską. A Jędrzej Komosiński uzyskał 13 miejsce.

Za tydzień druga edycja pucharowych zmagań odbędzie się w azerbejdżańskim Baku.