Cztery medale młodych wspinaczy - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Cztery medale młodych wspinaczy

Podczas weekendu w Bytomiu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików we wspinaczce sportowej. Tarnowianie wrócili z nich czterema medalami w najstarszej kategorii wiekowej: trzema w „czasówce” i jednym w konkurencji na prowadzenie.

Plakat Mistrzostw Polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików we wspinaczce sportowej

W konkurencji na czas juniorów bezkonkurencyjny okazał się Oskar Szalecki z AZS AT Tarnów. Już w eliminacjach osiągnął on najlepszy czas, przebiegając 15-metrową ścianę w 5.66 s. W fazie pucharowej miał o tyle ułatwione zadanie, że wszyscy trzej jego przeciwnicy: Igor Sarnecki z Rock Brothers Wrocław, Eryk Nawój ze Sportivy Tarnów oraz Ukrainiec Illia Yehorkin nie ukończyli biegów.

Wspomniany Eryk Nawój w eliminacjach osiągnął czas 8.20 s, co dało mu czwarte miejsce w klasyfikacji ogólnej, a drugie miejsce wśród Polaków. W pierwszym biegu pucharowym pokonał Patryka Ruzickiego z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego, a po porażce z Oskarem Szaleckim, w małym finale wygrał w Mikołajem Barabasem z Pol-Inowex Skarpy Lublin. Dało mu trzecie miejsce w zawodach i tytuł wicemistrza Polski.

Trzecie miejsce w zmaganiach juniorek wywalczyła natomiast w „czasówce” Natalia Bibro z MKS Pałac Młodzieży Tarnów. Tarnowianka w eliminacjach wywalczyła w gronie pięciu zawodniczek czwartą lokatę. W półfinale przegrała z późniejszą mistrzynią, Darią Marciniak z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego, a w biegu o trzecie miejsce okazała się o trzy setne sekundy szybsza od Karoliny Ptak ze Skarpy Bytom.

W konkurencji na prowadzenie juniorek wicemistrzostwo Polski wywalczyła Maja Oleksy z AZS AT Tarnów. Tarnowianka na obu drogach eliminacyjnych osiągnęła top, co dało jej pierwsze miejsce wspólnie z Barbarą Burczyk z Speleoklubu Świętokrzyskiego i Natalią Włodarczyk ze Skarpy Bytom. Wszystkie te trzy zawodniczki ukończyły również drogę finałową. Najszybciej uczyniła to jednak Barbara Burczyk (3.17 min) i to ona została mistrzynią Polski. Maja Oleksy z czasem 3.55 min zajęła drugie miejsce, a Natalia Włodarczyk (4.20 min) sklasyfikowana została na trzeciej pozycji.