Cztery medale tarnowskich weteranów

Z czterema medalami: dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi powrócili tarnowscy tenisiści stołowi z rozegranych podczas weekendu w Jastrzębiu-Zdroju, Indywidualnych Mistrzostw Polski weteranów. Na podium stanęli Adam Kieroński (dwukrotnie) oraz Walentyna Gniewek i Andrzej Gniewek.

Przed rozpoczęciem mistrzowskiej imprezy, Adam Kieroński odebrał pamiątkowy puchar za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix Polski weteranów w kategorii 50-59 lat. Rywalizację w turnieju singlowym mistrzostw rozpoczął niezbyt dobrze, po zaciętym pojedynku uległ bowiem 2-3 (dwa ostatnie sety przegrywając 9-11) Yuriyowi Fominowi z Mysłowic. W drugim grupowym pojedynku, rozstawiony z numerem pierwszym tarnowianin, pokonał wprawdzie w trzech setach Tomasza Makowskiego z Bystrzycy Kłodzkiej, ale do turnieju głównego awansował z drugiego miejsca. W konsekwencji już w drugiej rundzie – w pierwszej wygrał 3-0 z Markiem Borkowskim z Nowego Sącza – trafił na turniejową „dwójkę”, Krzysztofa Pińskiego z Nowej Wsi Lęborskiej. Pojedynek ten zakończył się wynikiem 3-1 dla naszego zawodnika, który w kolejnych spotkaniach w takich samych rozmiarach ograł Artura Moroza z Radomia i Marka Strzałkę z Krakowa, a w półfinale bez straty seta zwyciężył Pawła Pagę z Łasina. Zwycięska seria Adama Kierońskiego zakończyła się dopiero w finale, w którym przegrał 0-3 (5-11, 8-11, 10-12) z torunianinem, Kazimierzem Wiszowatym.

Deblowym partnerem Adama Kierońskiego był w Jastrzębiu-Zdroju Tomasz Nędza-Kubiniec z Kościeliska. W pierwszej rundzie małopolska para miała wolny los. W drugiej pokonała 3-1 duet Jacek Balawajder (Pszów) – Bogusław Balawajder (Wodzisław Śląski), a w ćwierćfinale zwyciężyła w czterech setach parę Andrzej Bernatowicz (Pułtusk) – Mariusz Regulski (Warszawa). W półfinale, Adam Kieroński i Tomasz Nędza-Kubiniec przegrali natomiast 1-3 z późniejszymi triumfatorami, Jackiem Stokłosą (Świnna) i Tadeuszem Piotrowskim (Zawiercie), kończąc rywalizację na trzeciej pozycji.

Na podium turnieju singlowego stanęła również, rywalizująca w kategorii 60-64 lata, Walentyna Gniewek. Pierwszą jej rywalką była Krystyna Vohryzka z Ustronia, którą nasza zawodniczka pokonała w pięciu setach (w ostatniej partii wygrywając 15-13). W drugim meczu grupowym zwyciężyła 3-0 Iwonę Sandecką z Warszawy, natomiast w pojedynku o pierwsze miejsce w grupie przegrała w trzech setach z późniejszą mistrzynią, Anną Maruszczak z Lublina. W półfinale tarnowianka zmierzyła się z Teresą Grzegorczyk z Warszawy i po porażce 0-3 sklasyfikowana została na trzecim miejscu.

Medalowy dorobek naszych weteranów uzupełnił srebrny „krążek” wywalczony w turnieju deblowym przez Andrzeja Gniewka. Para Andrzej Gniewek – Mirosław Lewczuk w pierwszej rundzie rywalizacji w kategorii 60-69 lat pokonała w trzech setach duet Krzysztof Tylski (Warszawa) – Marek Wolny (Katowice). Kolejne dwa mecze zakończyły się wygranymi „naszego” debla 3-1: w ćwierćfinale pokonał on parę Zenon Kastrau (Olsztyn) – Jerzy Kiełbik (Nadarzyn), a w półfinale wygrał z duetem Stanisław Zagajewski (Świebodzice) – Janusz Sokołowski (Czeladź). W finale Andrzej Gniewek i Mirosław Lewczuk zmierzyli się z rozstawionym z numerem pierwszym deblem Bogusław Madej (Węgierska Górka) – Jarosław Maruszczuk (Lublin), przegrywając 1-3.

(sm)