Derbowe zwycięstwo piłkarzy ręcznych Grupy Azoty - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Derbowe zwycięstwo piłkarzy ręcznych Grupy Azoty

W bardzo ważnym dla układu dolnych rejonów tabeli spotkaniu dziesiątej serii PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, Grupa Azoty Tarnów pokonała u siebie 27-23 (12-10) lokalnego rywala, Stal Mielec. Po trzecim w tym sezonie zwycięstwie, tarnowianie nadal zajmują w tabeli trzynaste miejsce, ale tracą już tylko punkt do zespołów z Piotrkowa Trybunalskiego, Kwidzyna i Gdańska.

Spotkanie rozpoczęło się od udanych parad obu bramkarzy. Uznany później za najlepszego zawodnika spotkania Patryk Małecki obronił rzut Pawła Wilka, a Goran Andelić nie skapitulował po przymiarce Łukasza Nowaka. Kolejne akcje przyniosły straty z obu stron, a pierwszą bramkę zdobył dopiero na początku 5 minuty Rafał Krupa. Chwilę później pierwszy tego dnia celny rzut zanotował najskuteczniejszy w zespole gości Dzianis Valyntsau i w 6 min było 0-2. Na pierwszą bramkę podopiecznych trenera Marcina Markuszewskiego, kibice czekali do 9 min, kiedy między słupki trafił Łukasz Nowak (wcześniej drogi do bramki nie znalazły próby tarnowskich skrzydłowych: Kacpra Lazarowicza i Mateusza Wojdana). W 14 min mielczanie prowadzili 5-3, minutę później po bramkach Kamila Pedryca i Damiana Misiewicza, grający w przewadze gospodarze doprowadzili jednak do remisu 5-5. Na pierwsze tego dnia prowadzenie Grupa Azoty wyszła natomiast w 19 min, gdy w krótkim odstępie czasu dwie bramki zdobył Łukasz Nowak. Dwa rzuty karne wyegzekwowane przez Daniela Dutkę pozwoliły przyjezdnym na odzyskanie przewagi (7-8 w 21 min). Następne minuty należały jednak do szczypiornistów z Tarnowa. Do remisu 8-8, grający wówczas w osłabieniu tarnowianie doprowadzili w 23 min po rzucie Alberta Sanka. Dwie minuty później tarnowski rozgrywający podał na koło do Mindaugasa Tarcijonasa i Grupa Azoty prowadziła 9-8. W 27 min kolejne dobre podanie Alberta Sanka wykorzystał natomiast drugi obrotowy Grupy Azoty, Kamil Pedryc i było 10-8. Dwubramkową przewagę utrzymali gospodarze do końca pierwszej połowy.

Wynik drugiej połowy otworzył w 32 min rzutem z prawego skrzydła Paweł Wilk. W odpowiedzi trafił tarnowski prawoskrzydłowy, Damian Misiewicz, a w 35 min Kamil Pedryc sfinalizował podanie Alberta Sanka i na tablicy pojawił się wynik 14-11. Cztery minuty później po akcji Piotra Krępy i dwóch trafieniach Piotra Adamczaka było wprawdzie 14-14, ale bramki Rennosuke Tokudy i Kamila Pedryca, pozwoliły gospodarzom na doprowadzenie do wyniku 16-14. Kolejny fragment spotkania również należał do „siódemki” z Tarnowa. Przechwyt Rennosuke Tokudy zakończony bramką Kacpra Lazarowicza oraz dwa trafienia Jakuba Kowalika, wyprowadziły w 44 min nasz zespół na prowadzenie 19-15. Na kwadrans przed końcem mielczanie zmniejszyli straty do dwóch „oczek” (19-17), ale dzięki dwóm akcjom niezwykle skutecznego w końcówce meczu Jakuba Kowalika – wszystkie siedem bramek zdobył w końcowych dwudziestu minutach – w 49 min było 21-18. Mielczanie nie zamierzali jednak poddawać się i w 52 min Paweł Wilk doprowadził do wyniku 21-20. Chwilę później dwuminutową karą ukarany został Tomasz Grzegorek. Gospodarze wykorzystali osłabienie przeciwnika, zdobywając bramki po rzutach Damiana Misiewicza i Rennosuke Tokudy (23-20 w 54 min). Na rzut karny Daniela Dutki odpowiedzieli natomiast bramkowymi akcjami rozgrywającego z Japonii oraz Jakuba Kowalika, dzięki czemu w 56 min prowadzili już 25-21. Końcówka meczu przyniosła już tylko kosmetyczną zmianę wyniku, a dwie ostatnie bramki dla Grupy Azoty zdobył Jakub Kowalik.

Grupa Azoty: Patryk Małecki, Dawid Ciochoń – Jakub Kowalik 7, Damian Misiewicz 4, Kamil Pedryc 4, Rennosuke Tokuda 4, Łukasz Nowak 3, Kacper Lazarowicz 2, Albert Sanek 2, Mindaugas Tarcijonas 1, Paulo Grozdek, Emilian Jewuła, Mateusz Wojdan.