Derby dla „Jaskółek” - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Derby dla „Jaskółek”

Derbowy pojedynek o punkty w piłkarskiej czwartej lidze mężczyzn zakończył się trzybramkową wygraną Unii Tarnów. Po kolejne punkty sięgnęły także trzy inne tarnowskie ekipy: Metal, Błękitni 1947 i Iskra. W ślady swoich czwartoligowych kolegów poszły natomiast piłkarki drugiej drużyny Tarnovii, przegrywając spotkanie z Podgórzem Kraków.

Pierwszej w tym sezonie porażki na własnym boisku doznały występujące w trzeciej lidze piłkarki drugiej drużyny Tarnovii. W meczu „na szczycie” tarnowianki nie sprostały, mającej na koncie komplet zwycięstw ekipie Podgórza Kraków, przegrywając 2-4 (0-2). Krakowianki bardzo szybko, bo już w 5 min objęły prowadzenie po strzale Anny Maciaś. Prowadzenie przyjezdnych jeszcze przed przerwą podwyższyła Urszula Cop. Druga część meczu rozpoczęła się dobrze dla tarnowianek, w 52 min kontaktową bramkę z rzutu karnego zdobyła Natalia Wzorek. Odpowiedź Podgórza była jednak szybka, po uderzeniu Moniki Markiewicz było 3-1. Dzięki drugiemu tego dnia trafieniu Natalii Wzorek, gospodynie ponownie zbliżyły się na dystans jednej bramki, w ostatniej minucie do siatki trafiła jednak Aleksandra Chmura. Aktualnie tarnowianki zajmują w tabeli drugie miejsce, a o tym na której pozycji klasyfikowane będą na półmetku zadecyduje wynik zaległego meczu Dąb Zabierzów Bocheński – Górnik Wieliczka.

W kończących rundę jesienną we wschodniej grupie małopolskiej czwartej ligi derbach naszego miasta, zdecydowanie lepsi okazali się grający na swoim boisku piłkarze Unii Tarnów. Wynik meczu otworzył w 21 min Martun Abovyan, celnie główkując po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Romana Vorobeia. Ten drugi w 42 min podwyższył rozmiary prowadzenia „Jaskółek”, strzałem z 15 m finalizując podanie Artura Białego. Wygraną Unii przypieczętował w 85 min po indywidualnej akcji Artur Biały, ustalając wynik na 3-0 (2-0). Warto dodać, że od 17 min miejsce w bramce Tarnovii zająć musiał rezerwowy bramkarz, Tomasz Marek. Rozpoczynający to spotkanie między słupkami Szymon Leśniak po faulu Kamila Tyrki złamał bowiem palec lewej ręki. Unię zakończyła pierwszą rundę na pierwszej pozycji, mając cztery punkty przewagi nad Popradem Muszyna i Wolanią Wola Rzędzińska. Tarnovia klasyfikowana jest natomiast na półmetku na dwunastej pozycji.

W klasie okręgowej do zakończenia pierwszej rundy pozostała jeszcze jedna kolejka, wiadomo już jednak, że zimę na pierwszym miejscu w tabeli spędzą piłkarze tarnowskiego Metalu. Tytuł mistrza półmetka nasz zespół zapewnił sobie wygrywając na wyjeździe z Pogórzem Pleśna. Wynik spotkania otworzył w 14 min Marcin Furmański. Dziewięć minut później miejscowego bramkarza pokonał Tomasz Barczak, a w 26 min wynik do przerwy ustalił Adrian Czyż. W 51 min honorową, jak się później okazało, bramkę dla Pogórza zdobył grający trener, Tomasz Prokop, a wynik na 4-1 (3-0) dla Metalu ustalił w 67 min Marcin Furmański.

Zwycięsko zakończyły rundę jesienną obie nasze „jedenastki” występujące w klasie „B”. Iskra Tarnów po dwóch trafieniach Roberta Tomasiewicza (7 i 83 min) pokonała na swoim boisku KS Tarnowiec. Bohaterem domowego meczu Błękitnych 1947 Tarnów z Wierzchosławice-Ostrów II był Bartłomiej Mielak, który aż czterokrotnie wpisał się na listę strzelców. Swój strzelecki festiwal rozpoczął w 11 min, następnie trafiał między słupki w 39, 55 i 65 min. Ostatecznie tarnowianie wygrali 5-0 (2-0), a ostatnią bramkę zdobył w 80 min Maciej Skowron, który na boisku pojawił się dziesięć minut wcześniej. Po pierwszej rundzie, Iskra klasyfikowana jest na trzecim miejscu w tabeli, a Błękitni 1947 zajmują dziewiątą pozycję.