Dziesięć medali lekkoatletów Startu - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Dziesięć medali lekkoatletów Startu

Dziesięć medali – dwa złote, cztery srebrne i cztery brązowe, wywalczyli lekkoatleci tarnowskiego Startu w rozgrywanych na stadionie Zawiszy Bydgoszcz, Indywidualnych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w lekkiej atletyce.

Aż trzy z nich zdobył Damian Ligęza. Tarnowianin obronił wywalczony w ubiegłym roku tytuł mistrza Polski w rzucie dyskiem, wynikiem 24.31 m ustanawiając nowy rekord życiowy. Zdobył także srebrny medal w rzucie oszczepem – 22.45 m oraz brązowy medal w pchnięciu kulą. W tej ostatniej konkurencji osiągnął najlepszy w karierze wynik 9.96 m, który pozwolił mu na awans na ósme miejsce w rankingu; daje mu to duże szanse na występ w Mistrzostwach Europy, które w sierpniu rozegrane zostaną w Berlinie.

Dwa medale w konkurencjach technicznych wywalczył, startujący w tej samej klasie (F55 – uszkodzenia kręgosłupa) co Damian Ligęza, Mariusz Niemiec. Popularny „Mario” w konkursach rzutu oszczepem i rzutu dyskiem plasował się tuż za swoim klubowym kolegą, zdobywając odpowiednio srebrny i brązowy medal.

Złoto i srebro bydgoskich mistrzostw zapewnili sobie aktualni mistrzowie świata w biegu na 1500 metrów w klasie T11 (zawodnicy niewidomi), czyli Joanna Mazur i jej przewodnik, Michał Stawicki. W biegu na 400 metrów zajęli niespodziewanie drugie miejsce, natomiast dwukrotnie dłuższy dystans pokonali w czasie 2:20.93 min, co dało im złoty medal.

Medalowy dorobek zawodników Startu Tarnów uzupełniły trzy „krążki” zdobyte przez rywalizującego w klasie T38 (lekkie uszkodzenia centralnego układu nerwowego), Tomasza Sikorskiego. W biegu na 200 metrów wywalczył on drugie miejsce, przegrywając jedynie z medalistą Mistrzostw Świata, rywalizację na dystansach 100 i 400 metrów zakończył natomiast na trzecich pozycjach.

Wracająca do formy po operacji, Kinga Stono, zajęła czwarte miejsce w biegu na 200 metrów, wywalczyła piątą lokatę w rzucie oszczepem oraz była szósta na dystansie 100 metrów. O podium – i to dwukrotnie – otarł się także Wieńczysław Leszczyński (klasa F11 – zawodnicy całkowicie niewidomi), zajmując czwarte miejsca w konkursach rzutu dyskiem i oszczepem oraz piąte miejsce w pchnięciu kulą.

Bardzo udany debiut w Mistrzostwach Polski zaliczył, trenujący zaledwie od pięciu miesięcy, Dawid Budzik. Startujący w rzutach siedzących w klasie F34 (porażenie kończyn dolnych) tarnowianin był piąty w rzucie oszczepem, szósty w rzucie dyskiem i siódmy w pchnięciu kulą, przy czym w tej ostatniej konkurencji ustanowił wynikiem 6.19 m nowy rekord życiowy.

Nieco słabiej zaprezentowali się w Bydgoszczy Paweł Ciesielski (klasa F56 – uszkodzenia kręgosłupa) i Michał Wrzeszcz (klasa F37 – porażenia połowiczne). Pierwszy z nich, zmagający się z kontuzją barku, zajął szóste miejsce w pchnięciu kulą i ósme w rzucie dyskiem. Drugi był natomiast siódmy w rzucie oszczepem, ósmy w rzucie dyskiem i jedenasty w pchnięciu kulą.

Trenerami lekkoatletów tarnowskiego Startu są Anna Szczepańska i Bartłomiej Tott.