Edyta Ropek piąta w Mistrzostwach Świata - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Edyta Ropek piąta w Mistrzostwach Świata

W rozegranych w włoskim Arco mistrzostwach świata we wspinaczce sportowej zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team Edyta Ropek wywalczyła piąte miejsce.

Zawody w konkurencji wspinaczki na czas odbyły się w sobotę 23 lipca, przedostatniego dnia mistrzostw. Zmagania indywidualne poprzedziły wyścigi w czasówkach zespołowych (piątek 22 lipca), w których z powodu kontuzji Edyty polska drużyna wystartowała jedynie w ramach treningu. W rywalizacji indywidualnej zawodnicy mieli ścigać się na piętnastometrowej drodze wspinaczkowej służącej do bicia rekordu świata w tej konkurencji, jednak nie obyło się bez przykrego incydentu.

Dwa pierwsze miejsca podium kobiet zdominowały zawodniczki z Rosji, zwyciężyła Maria Krasavina przed Anna Tsyganova. Na trzecim miejscu uplasowała się zawodniczka z Kazahstanu Tamara Kuznetsova. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył fenomenalny Chińczyk Qixin Zhong, ustanawiając jednocześnie nowy rekord świata na dystansie 15 metrów z czasem 6,26 sekundy. Drugie miejsce wywalczył Rosjanin Stanisław Kokorin, zaś n trzecim stopniu podium stanął Ukrainiec Danylo Boldyrev.