Juniorzy Pałacu tuż za podium - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Juniorzy Pałacu tuż za podium

W rozegranym w piątek w Tarnowie finałowym turnieju Mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej złoty medal zdobyła ekipa Szczypiorniaka Olsztyn. „Siódemce” MKS Pałac Młodzieży Tarnów nie udało się niestety stanąć na podium. Podopiecznym trenera Marcina Janasa została jednak satysfakcja z pokonania w ćwierćfinale zespołu mistrzów Polski.

Mistrzowie Polski juniorów w piłce ręcznej, drużyna Szczypiorniaka Olsztyn

Mecz o trzecie miejsce, w którym zmierzyły się drużyny MKS Pałac Młodzieży Tarnów i Orlenu Wisły Płock rozpoczął się od bramki Konrada Wątroby. Potem tarnowianie mieli jednak problemy z pokonaniem Szymona Kwasiborskiego i w 5 min przegrywali 1-4. Trzy minuty później po czwartym już trafieniu Igora Helwaka było 2-7. Grając w przewadze, szczypiorniści Pałacu zdołali doprowadzić do stanu 4-7 (9 min), ale w 13 min zespół z Płocka po rzucie do pustej bramki Oliwiera Kamińskiego wygrywał 11-4. Kolejne minuty należały do graczy Pałacu. Grając w osłabieniu zdobyli dwie bramki i w 19 min zmniejszyli straty do czterech „oczek” (9-13). Dwie minuty później po rzucie do pustej bramki Igora Mroza i trafieniu Konrada Wątroby było natomiast 11-14. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się czterobramkową wygraną Orlenu Wisły.

Po wyrównanych pierwszych minutach po zmianie stron, płocczanie rzucili trzy bramki z rzędu i w 31 min wygrywali 22-16. Kolejne minuty przyniosły grę bramka za bramkę i w 42 min było 24-30. W odpowiedzi na kolejne trafienie zespołu z Płocka, tarnowianie czterokrotnie trafili między słupki i w 47 min po akcji Jakuba Kociuby przegrywali tylko 28-31. W 49 min ten sam zawodnik posłał piłkę do pustej bramki i na tablicy pojawił się rezultat 30-32. Płocczanie nie dali jednak odebrać sobie zwycięstwa, zwyciężając 34-31 (17-13). Najlepszymi zawodnikami meczu uznani zostali: Mateusz Hoim w Pałacu oraz Szymon Kwasiborski w zespole z Płocka.

MKS Pałac Młodzieży: Jakub Hołda, Mateusz Chłopek – Konrad Wątroba 7, Oskar Klamrzyński 5, Mateusz Hoim 4, Kasper Kosiba 4, Jakub Kociuba 2, Patryk Kwarciński 2, Igor Mróz 2, Jakub Sikora 2, Szymon Wajda 2, Korneliusz Małek 1, Kacper Bednarz.

Orlen Wisła: Szymon Kwasiborski, Aleksy Filipkowski – Oliwier Kamiński 8, Mateusz Żółtowski 8, Igor Helwak 5, Kacper Wawszczak 4, Olaf Wojnecki 3, Julian Dymek 2, Szymon Głodowski 2, Michał Załęski 2, Wiktor Bielicki, Michał Łobodziński, Bartosz Ossowski, Piotr Siedlecki, Patryk Sobiecki, Filip Wiśniewski.

W spotkaniu o złoty medal zagrały Szczypiorniak Olsztyn i Wybrzeże III Gdańsk (w zespole z Gdańska zabrakło kontuzjowanego w końcówce półfinałowego meczu, Dawida Reichela). W początkowych minutach bardzo dobrze spisywali się obaj bramkarze – Jakub Ałaj i Dawid Wodziński, stąd też w 12 min było 4-2 (dwie z tych bramek olsztynianie zdobyli po rzutach karnych). Chwilę później zespół z Olsztyna rzucił piątą bramkę, ale w 16 min po trzecim już w tym meczu trafieniu Ryszarda Cięciwy, gdańszczanie przegrywali tylko 4-5. W 20 min Szczypiorniak wygrywał 8-4, a dwie minuty później 9-5. Wybrzeże zdobyło jednak dwie bramki grając w przewadze, a niemal równo z końcem pierwszej połowy po raz kolejny trafił Ryszard Cięciwa i do przerwy „siódemka” z Olsztyna prowadziła zaledwie jedną bramką.

Na początku drugiej połowy olsztynianie wykorzystali fakt, że przez blisko dwie minuty grali z przewagą dwóch zawodników i w 30 min po akcji Michała Safiejki odskoczyli na 12-9. Gdańszczanie błyskawicznie odrobili te straty, doprowadzając trzy minuty później do remisu 12-12. Przy stanie 13-13, Szczypiorniak trafił cztery razy z rzędu i na dziesięć minut przed końcem prowadził 17-13. Pierwszoplanową postacią tej części meczu – jak i całego spotkania – był olsztyński bramkarz, Jakub Ałaj. W kolejnych minutach Wybrzeże zaczęło odrabiać straty. W 44 min przegrywało 16-18, a trzy minuty później 18-19. W 48 min, po rzucie karnym Roberta Targońskiego było 22-20 dla Szczypiorniaka, ale na pół minuty przed końcem Maksymilian Dąbrowski doprowadził do remisu 22-22. Po czasie wziętym przez olsztyńskiego trenera Konstantego Targońskiego, bramkę na wagę złotego medalu dla zespołu z Olsztyna zdobył na dwanaście sekund przed końcem meczu, Michał Safiejko. Szczypiorniak zwyciężył w finale 23-22 (9-8). Najlepszymi graczami w swoich drużynach wybrano: Jakuba Ałaja z Szczypiorniaka oraz Tomasza Kosznika z Wybrzeża.

Szczypiorniak: Jakub Ałaj 1 – Michał Safiejko 8, Igor Graczyk 6, Filip Lewalski 3, Robert Targoński 3, Jakub Bądzelewski 1, Mateusz Reszczyński 1, Eryk Kulas.

Wybrzeże III: Dawid Wodziński, Grzegorz Czapiewski – Ryszard Cięciwa 9, Patryk Krok 4, Tymon Ponto 3, Piotr Golisowicz 2, Tomasz Kosznik 2, Maksymilian Dąbrowski 1, Kajetan Jankowski 1, Krystian Konstańczuk, Jan Lewandowski, Alan Młynkowiak, Kuba Otta, Dominik Stępień.

Najlepszym zawodnikiem finałowych zawodów uznany został Igor Graczyk ze Szczypiorniaka Olsztyn. Tytuł najlepszego bramkarza przypadł w udziale jego klubowemu koledze, Jakubowi Ałajowi, a „królem” strzelców został Ryszard Cięciwa z Wybrzeża Gdańsk, zdobywając 15 bramek.

Do najlepszej „siódemki” turnieju wybrani zostali natomiast: bramkarz – Dawid Wodziński (Wybrzeże III Gdańsk), lewoskrzydłowy – Mateusz Żółtowski (Orlen Wisła Płock), lewy rozgrywający – Dawid Reichel (Wybrzeże III Gdańsk), środkowy rozgrywający – Robert Targoński (Szczypiorniak Olsztyn), prawy rozgrywający – Michał Safiejko (Szczypiorniak Olsztyn), prawoskrzydłowy – Patryk Krok (Wybrzeże III Gdańsk) oraz obrotowy Oskar Klamrzyński (MKS Pałac Młodzieży Tarnów).