Korespondencyjna wygrana Aleksandry Kałuckiej - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Korespondencyjna wygrana Aleksandry Kałuckiej

Reprezentująca barwy AZS PWSZ Tarnów, Aleksandra Kałucka zwyciężyła w pierwszych w historii korespondencyjnych zawodach we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas, IFSC Speed Knockout.

Aleksandra Kałucka

Do rywalizacji w nich stanęło 54 zawodniczek i zawodników z dziewięciu krajów. Zawody rozgrywano na siedmiu ścianach wspinaczkowych - gospodarzem polskiej części zawodów była ściana wspinaczkowa Chwyciarnia w Arenie Gliwice - po których oprócz Polek i Polaków biegali także wspinacze z Austrii, Czech, Francji, Indonezji, Japonii, Niemiec, Rosji i Włoch.

W eliminacjach, Aleksandra Kałucka uzyskała w drugim biegu wynik 7.849 s (w pierwszym pobiegła tylko minimalnie wolniej – 7.888 s), co dało jej drugie miejsce. Szybsza od tarnowianki okazała się w tej fazie zawodów jedynie Rosjanka Iuliia Kaplina – 7.640 s.

W pierwszym pojedynku pucharowym, tarnowianka pewnie pokonała inną Rosjankę, Daryę Kan (czasy odpowiednio 7.906 s oraz 9.029 s). W ćwierćfinale przeciwniczką naszej zawodniczki była Nurul Iqqmah z Indonezji, która przegrała z Aleksandrą Kałucką o blisko pół sekundy (8.207 s przy 7.764 s tarnowianki). W walce o awans do finału zawodniczka AZS PWSZ Tarnów wyeliminowała Włoszkę Giulię Randi (7.670 s – 8.332 s). W decydującym pojedynku uzyskała natomiast najlepszy czas zawodów – 7.460 s, pokonując reprezentantkę Rosji, Elizavetę Ivanovą – 7.706 s.

W finałowej szesnastce znalazła się również siostra bliźniaczka Aleksandry Kałuckiej, Natalia. W eliminacjach osiągnęła ona szósty rezultat – 8.053 s. W biegu 1/8 finału, w którym jej przeciwniczką była wspomniana już Giulia Randi, popełniła jednak falstart i ostatecznie uplasowała się na szesnastym miejscu.

Uczestnikiem IFSC Speed Knockout był także inny zawodnik AZS PWSZ Tarnów, Konrad Gruszka. Nie udało mu się niestety zakwalifikować do fazy pucharowej i z uzyskanym w eliminacjach rezultatem 7.001 s sklasyfikowany został w gronie 29 startujących na dziewiętnastej pozycji.