Marcin Dzieński mistrzem Europy - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Marcin Dzieński mistrzem Europy

Marcin Dzieński dorzucił do swojej bogatej kolekcji kolejny medal i to z najcenniejszego kruszcu. W rozgrywanych we włoskiej miejscowości Campitello di Fassa, Mistrzostwach Europy we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas, reprezentant AZS PWSZ Tarnów stanął na najwyższym stopniu podium.

W eliminacjach, aktualny mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w tej konkurencji, zajął czwarte miejsce, przebiegając ścianę w czasie 6 sekund. W pierwszej fazie rywalizacji pucharowej, tarnowianin uzyskał czas 6.28 s, pokonując zaledwie o 0.19 s, Włocha, Leonardo Gontero. W ćwierćfinale, Marcin Dzieński miał bardzo proste zadanie. Jego rywal, Rosjanin, Dmitrii Timofeev popełnił falstart i tarnowianinowi pozostało jedynie przejść trasę, co uczynił w czasie 9.22 s.

W walce o awans do finału, zawodnik AZS PWSZ pokonał kolejnego Włocha, Lodovico Fossali. Finałowym rywalem tarnowianina był Ukrainiec, Danyil Boldyrev, który w półfinale uzyskał najlepszy czas dnia, przebiegając trasę w 5.87 s. W finale Ukrainiec był jednak znacznie wolniejszy – 6.54 s., Marcin Dzieński osiągnął natomiast swój najlepszy tego dnia wynik – 5.96 s. i cieszyć mógł się z tytułu mistrza Europy.

W „czasówce” kobiet, przez eliminacje przebrnęły dwie tarnowianki. Edyta Ropek (Sportiva) zajęła w nich dziewiąte miejsce, a Anna Brożek (AZS PWSZ) uplasowała się na jedenastej pozycji. Anna Brożek w pierwszej rundzie fazy pucharowej odpadła od ściany i sklasyfikowana została na piętnastej pozycji. Edyta Ropek, po wyeliminowaniu Rosjanki, Darii Kan, w drugiej rundzie przegrała natomiast z późniejszą mistrzynią, Iullią Kapliną z Rosji, kończąc rywalizację na siódmej pozycji.