Natalia Kałucka trzecia w olimpijskich kwalifikacjach - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Natalia Kałucka trzecia w olimpijskich kwalifikacjach

W Szanghaju rozegrane zostały pierwsze z dwóch zawodów kwalifikacyjnych do tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich we wspinaczce sportowej. W konkurencji na czas trzecie miejsce zajęła Natalia Kałucka, a na piątej pozycji sklasyfikowana została jej siostra Aleksandra (obie AZS Akademii Tarnowskiej).

Natalia Kałucka

W piątkowych kwalifikacjach zwyciężyła Aleksandra Kałucka, osiągając wynik 6.55 s. Piąte miejsce zajęła natomiast Natalia Kałucka – 6.77 s. Trzecia z tarnowianek, Anna Brożek nie zdołała awansować do szesnastki rywalizującej w fazie play-off – z czasem 7.40 s sklasyfikowana została na dwudziestej pierwszej pozycji.

W 1/8 finału, Aleksandra Kałucka wyeliminowała Włoszkę Giulię Randi. W ćwierćfinale uległa natomiast reprezentantce Indonezji, Rajiah Sallsabilah.

Natalia Kałucka również rozpoczęła pucharowe starty od potyczki z Włoszką, w pierwszym biegu wyeliminowała Beatrice Colli. W ćwierćfinale tarnowianka zmierzyła się z Koreanką Jimin Jeong, pokonując rywalkę o jedną setną sekundy (6.66 i 6.67 s). Również jedna setna sekundy zadecydowała o losach półfinału. Natalii Kałuckiej nie udało się w nim pomścić siostry i z rezultatem 6.70 s przegrała z Rajiah Sallsabilah. W pojedynku o trzecie miejsce pokonała natomiast Chinkę Di Niu.

W Szanghaju startował także Marcin Dzieński z AZS Akademii Tarnowskiej. Z czasem 5.49 s zajął on w kwalifikacjach dwudzieste piąte miejsce.

Druga część olimpijskich kwalifikacji odbędzie się w dniach 20-23 czerwca w Budapeszcie. Prawo startu w Paryżu zapewni sobie siedem najlepszych zawodniczek oraz siedmiu czołowych wspinaczy, przy czym każdy kraj reprezentować mogą dwie kobiety i dwaj mężczyźni.