Natalia Kałucka z Pucharem Świata - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Natalia Kałucka z Pucharem Świata

W chińskim Wujiang rozegrano podczas weekendu ostatnie w tym roku zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Tarnowianka Natalia Kałucka zajęła w nich drugie miejsce, dzięki czemu triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Natalia Kałucka

W kwalifikacjach zawodniczka AZS Akademii Tarnowskiej zajęła z czasem 6.96 s piątą lokatę. W fazie pucharowej Natalii Kałuckiej (na zdjęciu) przyszło rywalizować z samymi reprezentantkami gospodarzy. Po wyeliminowaniu Yufang Xie i Yafei Zhou, w półfinale tarnowianka pokonała Di Niu (w ćwierćfinale wykorzystała ona błąd Aleksandry Mirosław), aby w finale o 11 setnych sekundy przegrać z Lijuan Deng (czasy odpowiednio 6.69 i 6.58 s).

Aleksandra Kałucka w kwalifikacjach osiągnęła rezultat 6.61 s, ustępując pola jedynie rekordzistce świata, Aleksandrze Mirosław. Fazę finałową rozpoczęła od wygranej z Francuzką Manon Lebon, aby w ćwierćfinale pokonać Chinkę Shaoqin Zhang. W półfinałowym pojedynku z Lijuan Deng nasza zawodniczka odpadła niestety od ściany i pozostała jej rywalizacja o trzecie miejsce. W małym finale pośliznęła się jednak i musiała uznać wyższość Di Niu.

W Wujiang startował także Marcin Dzieński z AZS AT. Uzyskany przez niego w kwalifikacjach rezultat 5.45 s dał mu dwudziestą drugą lokatę, co oznaczało brak awansu do fazy pucharowej.

W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata kobiet wygrała Natalia Kałucka – 3700 pkt., wyprzedzając Aleksandrę Mirosław – 3545 pkt. oraz Lijuan Deng – 3535 pkt. Na szóstej pozycji sklasyfikowana została ubiegłoroczna zwyciężczyni pucharowych zmagań, Aleksandra Kałucka – 2785 pkt., a dwudziesta była inna zawodniczka AZS AT, Anna Brożek – 960 pkt.

Wśród panów Puchar Świata zdobył Indonezyjczyk, Veddriq Leonardo – 3470 pkt., wyprzedzając Chińczyka Peng Wu – 3405 pkt. oraz reprezentanta USA, Samuela Watsona – 2550 pkt. Marcin Dzieński zakończył rywalizację na trzydziestym trzecim miejscu – 416 pkt., a jego klubowy kolega Mikołaj Wróblewski był osiemdziesiąty piąty – 18 pkt.