Pałac z awansem i pucharem prezydenta - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Pałac z awansem i pucharem prezydenta

Trenowana przez Szczepana Greczyńskiego „siódemka” MKS Pałac Młodzieży Tarnów awansowała do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski juniorów młodszych w piłce ręcznej. W turnieju rozegranym w hali Szkoły Podstawowej nr 23 w Tarnowie, gospodarze zajęli pierwsze miejsce, zdobywając Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa.

Juniorzy młodsi MKS Pałac Młodzieży Tarnów

W pierwszym meczu Pałac zmierzył się z SPR Wybrzeżem III Gdańsk. Do 7 min oba zespoły trafiały na przemian. Potem tarnowianie rzucili trzy bramki z rzędu i po akcjach Jakuba Kociuby oraz Konrada Wątroby prowadzili 7-4. Siedem minut później po kolejnych trafieniach tego duetu było 11-7, ale w 25 min Krzysztof Żyszkiewicz zmniejszył straty gości do jednej zaledwie bramki (13-12). Końcówka pierwszej połowy znów przebiegała pod znakiem wyrównanej gry i na przerwę obie „siódemki” zeszły przy dwubramkowym prowadzeniu Pałacu.

W 34 min przewaga naszej drużyny wzrosła do czterech bramek (20-16). Pięć minut później dzięki dwóm trafieniom Klaudiusza Kasprzyka, na tablicy pojawił się rezultat 24-18, a w 44 min Jakub Kociuba doprowadził do rezultatu 26-19. W odpowiedzi na dwa trafienia Kajetana Iwanowskiego, na listę strzelców wpisali się Konrad Wątroba oraz dwukrotnie Korneliusz Małek i w 48 min gospodarze wygrywali 29-21. W końcowych fragmentach tarnowianie nie roztrwonili już tej przewagi, zwyciężając 37-30 (17-15).

Drugim rywalem drużyny trenera Szczepana Greczyńskiego była Gwardia Opole, która w pierwszym meczu przegrała 27-30 (10-14) z MKS Ustroń. Początek spotkania należał do gospodarzy, którzy w 9 min po dwóch rzutach Jakuba Kociuby wygrywali 4-1. Trzy minuty później było wprawdzie 4-4, ale w 18 min Korneliusz Małek wyprowadził swój zespół na prowadzenie 9-4. W 23 min tarnowianie wygrywali jeszcze 11-7, a dwie minuty później 12-9. Na cztery minuty przed końcem pierwszej połowy było jednak 12-11, a odsłona ta zakończyła się wynikiem remisowym. Ostatnie minuty przed przerwą były strzeleckim pojedynkiem dwóch snajperów – Jakub Kociuba zdobył ostatnie pięć bramek dla Pałacu, a Piotr Zawadzki był autorem czterech ostatnich trafień dla Gwardii.

W 33 min po akcji Jakuba Adamskiego, opolanie po raz pierwszy w tym meczu wyszli na prowadzenie (18-17). W kolejnych minutach Gwardia systematycznie powiększała przewagę, która w 42 min osiągnęła rozmiary czterech „oczek” (24-20). Trzy bramki Jakuba Kociuby oraz trafienie Sebastiana Kuli, pozwoliły tarnowianom na doprowadzenie w 46 min do remisu 24-24. W 53 min po ósmym tego dnia rzucie karnym Jakuba Kociuby (w sumie zdobył 14 bramek) notowano remis 27-27, ostatnie słowo należało jednak do zespołu z Opola. W 58 min przyjezdni prowadzili 31-28 i mimo że w ostatniej minucie Konrad Wątroba doprowadził do stanu 31-32, to mecz zakończył się porażką Pałacu 31-33 (15-15).

Ponieważ w drugim sobotnim meczu, zespół z Gdańska pokonał 34-29 (15-10) „siódemkę” z Ustronia, po dwóch dniach wszystkie drużyny miały po jednej wygranej i jednej porażce. Wiadomo więc było, że awans do ćwierćfinałów zapewnią sobie zwycięzcy niedzielnych spotkań. Mecz Pałacu z MKS Ustroń rozpoczął się bardzo niedobrze dla podopiecznych trenera Szczepana Greczyńskiego, którzy w 11 min przegrywali 1-7. W 20 min po dwóch trafieniach Korneliusza Małka, tarnowianie zmniejszyli straty do czterech trafień (6-10), ale w 28 min znów przegrywali różnicą sześciu goli (8-14). Akcje Konrada Wątroby oraz Jakuba Kociuby spowodowały, że do przerwy zespół z Ustronia wygrywał 14-10.

Druga połowa rozpoczęła się od kolejnych dwóch trafień Jakuba Kociuby (12-14 w 33 min), a w 40 min po rzucie Korneliusza Małka było 16-17. Na pierwsze prowadzenie wyszli tarnowianie w 43 min, gdy po rzucie Klaudiusza Kasprzyka na tablicy pojawił się rezultat 19-18. Między 46 a 48 minutą, szczypiorniści Pałacu zdobyli natomiast cztery bramki nie tracąc żadnej i wygrywali 24-20. Przeciwnicy nie dali jednak za wygraną – pięć minut później było 27-26. Ostatnie fragmenty przyniosły grę bramka za bramkę i mecz zakończył się wygraną Pałacu 32-31 (10-14). Oprócz tarnowian awans wywalczyła drużyna SPR Wybrzeża III Gdańsk, która w ostatnim meczu pokonała 34-23 (15-10) Gwardię Opole.

Końcowa klasyfikacja: 1. MKS Pałac Młodzieży Tarnów – 6 pkt., 2. SPR Wybrzeże III Gdańsk – 6 pkt., 3. MKS Ustroń – 3 pkt., 4. Gwardia Opole – 3 pkt. Tytuł „króla” strzelców zapewnił sobie tarnowianin, Jakub Kociuba – 34 bramki. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został Patryk Siekierka z MKS Ustroń, wyróżniono ponadto Krzysztofa Żyszkiewicza z SPR Wybrzeże III Gdańsk oraz Kacpra Aksamita z Gwardii Opole.

MKS Pałac Młodzieży: Michał Zarzycki, Szymon Gorzkowicz – Jakub Kociuba 34, Konrad Wątroba 18, Korneliusz Małek 17, Klaudiusz Kasprzyk 14, Paweł Chłopek 7, Sebastian Kula 5, Kacper Bień 4, Maciej Gwóźdź 1, Dawid Chudyka, Marcin Gorzkowicz, Dominik Jac, Łukasz Mądel, Jan Wiśniewski, Maciej Woliński.

***

O awans do strefy medalowej, tarnowianie powalczą w dniach 27-29 maja w turnieju ćwierćfinałowym w Łodzi. Oprócz gospodarzy, UKS Anilana I Łódź, ich rywalami będą w nim ekipy Vive I Kielce i AZS AWF Warszawa.