Porażka na zakończenie sezonu - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Porażka na zakończenie sezonu

Na zakończenie rozgrywek eWinner 1. Ligi Żużlowej, tarnowska Unia zmierzyła się na własnym torze ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk. Tarnowianie przegrali 37-53 i zakończą sezon na piątej lub szóstej pozycji (zależy to wyniku zaplanowanego na najbliższą sobotę meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz – Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski).

Mecz żużlowy Unii Tarnów

Mecz od początku nie układał się po myśli gospodarzy. W pierwszym biegu za dotknięcie taśmy wykluczony został Kim Nilsson, a zastępujący go Mateusz Cierniak przyjechał na ostatniej pozycji. Wyścig zakończył się podwójną wygraną gości, pierwszy linię mety minął Jacob Thorsell, drugi był Krystian Pieszczek, a trzecie miejsce zajął Ernest Koza. W biegu młodzieżowców tarnowianie odrobili część strat. Zwyciężył w nim bowiem Mateusz Cierniak przed Alanem Szczotką, Przemysławem Koniecznym i Karolem Żupińskim. W kolejnym wyścigu lepiej spod taśmy ruszyła gdańska para Rasmus Jensen – Peter Kildemand, tego drugiego szybko wyprzedził jednak Peter Ljung (ostatni na mecie zameldował się Artur Mroczka). Na zakończenie pierwszej serii startów pewnie wygrał Kacper Gomólski, pokonując Daniela Kaczmarka. W rywalizacji juniorów lepszy okazał się Przemysław Konieczny, na ostatnim łuku zaliczył jednak upadek i jeden punkt zdobył Karol Żupiński. Po pierwszej serii startów goście prowadzili więc 15-9.

Druga seria startów zaczęła się od podziału punktów. Spod taśmy najlepiej ruszył Jacob Thorsell, którego na dystansie wyprzedził Artur Mroczka. Zanosiło się wówczas na drugie tego dnia zwycięstwo „Jaskółek”, na samej niemal mecie Kacper Gomólski minął jednak Ernesta Kozę. W kolejnym wyścigu, Krystian Pieszczek na drugim łuku nie opanował motocykla, co zakończyło się upadkiem i złamaniem lewego nadgarstka. W powtórce triumfował Mateusz Cierniak, wyprzedzając Rasmusa Jensena i Petera Ljunga. Niecodzienny przebieg miała gonitwa numer siedem. Już na starcie wykluczeni z niej zostali dwaj zawodnicy: Peter Kildemand – za dotknięcie taśmy oraz Kim Nilsson – za drugie ostrzeżenie. W powtórce pewnie zwyciężył Daniel Kaczmarek, za którego plecami bieg ukończyli młodzieżowcy z Gdańska: zastępujący Petera Kildemanda, Karol Żupiński oraz Alan Szczotka. Po siedmiu biegach Unia przegrywała 19-23.

Po trzeciej serii straty „Jaskółek” wzrosły jednak do dziesięciu punktów (25-35). Największy wpływ na to miała podwójna porażka gospodarzy w biegu ósmym, w którym Jacob Thorsell i Kacper Gomólski pokonali Petera Ljunga i Przemysława Koniecznego. Kolejny wyścig zakończył się remisowo. Triumfował w nim Rasmus Jensen przed Kimem Nilssonem, Danielem Kaczmarkiem oraz jadącym w miejsce Krystiana Pieszczka, Robertem Chmielem. W biegu dziesiątym kibice byli świadkami dwóch upadków. Najpierw z torem zapoznał się jadący na ostatnim miejscu Mateusz Cierniak, a na ostatnim łuku upadł Karol Żupiński. Ten drugi szybko jednak podniósł się i zdobył jeden punkt. Pierwszy na mecie zameldował się Peter Kildemand, a drugi był Artur Mroczka.

Większych emocji nie dostarczył bieg jedenasty, w którym Kacper Gomólski zostawił w pokonanym polu Kima Nilssona, Artura Mroczkę i Roberta Chmiela. W wyścigu dwunastym drugi tego dnia upadek zaliczył Mateusz Cierniak. W powtórce najszybciej wystartował Kim Nilsson, ale na przeciwległej prostej wyprzedził go Rasmus Jensen (na trzecim miejscu do mety dojechał Alan Szczotka). W ostatniej gonitwie przed biegami nominowanymi trzy punkty wywalczył Peter Kildemand, wyprzedzając Petera Ljunga, Daniela Kaczmarka oraz dobrze do tej pory spisującego się Jacoba Thorsella. W tym momencie gdańszczanie prowadzili 45-33 i wiadomo było, że wywiozą z Tarnowa trzy punkty.

W pierwszym z biegów nominowanych lepiej ze startu wyszli Artur Mroczka i Peter Ljung, ale Peter Kildemand i Jacob Thorsell szybko uporali się z tarnowskim Szwedem. Na zakończenie, para Rasmus Jensen – Kacper Gomólski pokonała duet Kim Nilsson – Daniel Kaczmarek, powiększając przewagę gdańskiej drużyny do szesnastu „oczek”.

Unia Tarnów – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 37-53

Unia: Kim Nilsson 7 (t,w,2,2,2,1), Daniel Kaczmarek 7+2 (2,3,1,1*,0), Ernest Koza 1 (1,0,-,-), Artur Mroczka 9+1 (0,3,2,1*,3), Peter Ljung 6 (2,1,1,2,0), Przemysław Konieczny 1 (1,u,0), Mateusz Cierniak 6 (0,3,3,u,w).

Zdunek Wybrzeże: Krystian Pieszczek 2+1 (2*,w,-,-), Rasmus Jensen 14 (3,2,3,3,3), Jacob Thorsell 9+1 (3,2,3,0,1*), Kacper Gomólski 11+3 (3,1*,2*,3,2*), Peter Kildemand 9 (1,t,3,3,2), Karol Żupiński 4 (0,1,2,1), Alan Szczotka 4 (2,1,1), Robert Chmiel 0 (0,0).