Sześć medali niepełnosprawnych lekkoatletów - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Sześć medali niepełnosprawnych lekkoatletów

W miniony weekend na przepięknym stadionie lekkoatletycznym w Słubicach odbyły się Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. W zawodach tych udział wzięło sześcioro zawodników tarnowskiego START-u, którzy do Słubic udali się wraz ze swoim trenerem Bartłomiejem Tott, oraz prezesem tarnowskiego klubu, Bogusławem Szczepańskim. Wśród wspomnianej szóstki znaleźli się miotacze: Mariusz Niemiec, Michał Wrzeszcz, Wieńczysław Leszczyński oraz sprinterzy: Tomasz Sikorski, Michał Derus oraz powracająca do sportowej rywalizacji po trzyletniej przerwie spowodowanej problemami zdrowotnymi Joanna Mazur.

Jako pierwszy do sportowej rywalizacji o Mistrzostwo Polski przystąpił Wieńczysław Leszczyński. Tarnowski miotacz w konkurencji rzutu dyskiem, po bardzo pięknej, wyrównanej i prowadzonej w rywalizacji fair-play walce zajął najbardziej nielubiane przez sportowców czwarte miejsce przegrywając „pudło” o zaledwie 30 punktów (ok. 1,5 metra). Należy podkreślić, że cała trójka medalistów, z którymi przegrał Wieniek, to reprezentanci naszego kraju. Drugą konkurencją, w której rywalizował tarnowski zawodnik był konkurs pchnięcia kulą. Również tutaj nasz miotacz musiał uznać wyższość zawodników z kadry Polski i w ostatecznym rozrachunku zajął i tak bardzo dobre piąte miejsce, tracąc bardzo niewiele do krajowej czołówki.

Drugi z trójki tarnowskich miotaczy, Michał Wrzeszcz, również wystartował w konkurencjach rzutu dyskiem oraz pchnięcia kulą. Świetny start Michała w dysku, gdzie wynikiem 25,04 m poprawił swój rekord życiowy o prawie 6 metrów, pozwolił mu na zajęcie bardzo wysokiego piątego miejsca. W konkursie pchnięcia kulą Michał także zajął piąte miejsce uzyskując wynik 6,63m.

Znakomity występ w Słubicach zaliczył ostatni z tarnowskich miotaczy, Mariusz Niemiec. Rozpoczął on rywalizację od konkursu pchnięcia kulą, gdzie nie zanotował najlepszego występu i zajął ostatecznie 5 miejsce. Słaby start w kuli tylko bardziej zmotywował popularnego „Mario”, który w konkurencji rzutu oszczepem nie dał szans rywalom i z wynikiem 22,32 m (632 pkt.) wygrał konkurs zostając tym samym Mistrzem Polski. Na koniec tarnowski miotacz dorzucił jeszcze srebrny medal w konkursie rzutu dyskiem, gdzie przegrał o zaledwie 15 punktów z zawodnikiem z Cieszyna.

Bardzo dobre występy na tych zawodach zaliczyli również tarnowscy sprinterzy. Będący ostatnio w bardzo wysokiej formie Michał Derus wystartował na dwóch dystansach 100 i 200 metrów. W biegu na 100 metrów Michał był bezkonkurencyjny i wygrał z bardzo dobrym czasem 11,25 sekundy. Podobnie było na dystansie 200 metrów, gdzie pomimo słabszego czasu, 23,17 sekundy, Michał zwyciężył zostając tym samym podwójnym złotym medalistom i Mistrzem Polski.

Medal w Słubicach wywalczył także Tomasz Sikorski, który w biegu na dystansie 200m uzyskał czas 29,69 sek. i zajął trzecie miejsce Poza sprintem na 200m tarnowski lekkoatleta wystartował także w biegach na 100 i 400m zajmując 4 miejsce na „setke” oraz 5 miejsce na dystansie 400 metrów.

Mistrzostwa Polski w Słubicach były pierwszym wielkim sprawdzianem dla powracającej po długiej przerwie na lekkoatletyczne bieżnie Joanny Mazur. Tarnowska sprinterka, która wznowiła treningi w lutym tego roku zaliczyła ten sprawdzian bardzo udanie zdobywając brązowy medal w biegu na 200 metrów, gdzie przegrała z o wiele bardziej utytułowanymi zawodniczkami, reprezentantkami Polski. Asia wystartowała również w biegu na 100 metrów gdzie zajęła bardzo wysokie 5 miejsce.

W sumie tarnowscy niepełnosprawni lekkoatleci na Mistrzostwach Polski w Słubicach wywalczyli 6 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe.