Tarnów szczęśliwy dla siatkarzy – brązowy medal Polaków - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Tarnów szczęśliwy dla siatkarzy – brązowy medal Polaków

Po wygranej z Turcją, reprezentacja Polski siatkarzy zdobyła brązowy medal zakończonych wczoraj w Tarnowie, Mistrzostw Europy U-22. Mistrzami kontynentu zostali Włosi, w finałowym pojedynku pokonując 3-1 (24-26, 25-23, 25-22, 25-21) Francję.

Reprezentacja Polski, brązowi medaliści Mistrzostw Europy w siatkówce U-22 mężczyzn

Półfinałowym rywalem drużyny trenera Daniela Plińskiego była reprezentacja Włoch. Ubiegłoroczni mistrzowie świata U-21, pokonali nasz zespół 3-2 (15-25, 25-21, 19-25, 25-16, 15-13). Pierwszy set od początku przebiegał pod dyktando Polaków, którzy po bloku Karola Urbanowicza prowadzili 7-3. Długa akcja zakończona atakiem Dawida Dulskiego dała nam prowadzenie 12-5, a po dwóch punktach Michała Gierżota i ataku z przechodzącej piłki Adriana Markiewicza, nasz zespół wygrywał 15-6. Nieudana próba Tomasso Rinaldiego doprowadziła do stanu 18-9, chwilę później Karol Urbanowicz powiększył przewagę naszej reprezentacji do 10 punktów (22-12). Ostatni w tym secie punkt zdobył po „kiwce” z lewego skrzydła, Michał Gierżot.

Zupełnie inny przebieg miała druga partia, w której po zablokowanym ataku Adriana Markiewicza, Włosi prowadzili 6-1. W kolejnych minutach utrzymywała się kilkupunktowa przewaga naszych przeciwników. Dopiero po dwóch asach serwisowych Michała Gierżota zmalała ona do trzech punktów (13-16). Chwilę później było 15-17. Włosi nie dali jednak odebrać sobie zwycięstwa, a rywalizację w tej partii zakończył autowy atak Antoniego Kwasigrocha.

Początek trzeciej partii przyniósł wyrównaną grę, choć częściej na prowadzeniu byli Polacy (5-3, 7-5). Po asie serwisowym Tomasso Rinaldiego oraz nieudanych atakach Jakuba Krauta i Karola Urbanowicza, zrobiło się jednak 13-10 dla Włochów. Punktowy blok tego ostatniego pozwolił Polakom na doprowadzenie do remisu 16-16, a po dwóch akcjach Dawida Dulskiego (blok + atak) nasz zespół prowadził 18-16. Punkt zdobyty z przechodzącej piłki przez Michała Gierżota powiększył prowadzenie Polski do trzech „oczek” (20-17), a po ataku ze środka Karola Urbanowicza Polska wygrywała 23-18. Polski środkowy punktem zdobytym bezpośrednio z zagrywki zakończył również tę odsłonę.

Początkowe fragmenty czwartego seta również przyniosły wyrównaną grę. Przy stanie 6-5, Włosi zdobyli jednak osiem punktów z rzędu, co praktycznie przesądziło o losach rywalizacji w tej części meczu. Po autowym ataku Alberto Pola było wprawdzie 9-14, as serwisowy Francesco Comparoniego dał jednak przeciwnikom prowadzenie 18-9. Drugą w tej partii piłkę setową zakończył atakiem z lewego skrzydła, Alberto Pol.

Tie-break rozpoczął się także po myśli Włochów, którzy od stanu 3-3 uzyskali kilkupunktową przewagę i na zmianę stron zeszli prowadząc 8-5. Po autowym zbiciu Antoniego Kwasigrocha przybysze z Półwyspu Apenińskiego prowadzili 10-6, a chwilę później 12-8. Udany atak Michała Gierżota oraz dwa błędy Tommaso Rinaldiego, pozwoliły jednak ekipie trenera Daniela Plińskiego na osiągnięcie remisu 12-12. W końcówce dwa błędy przytrafiły się jednak Bartoszowi Gomułce (zagrywka w siatkę oraz zablokowany atak) i do finału awansowali Włosi.

Polska: Jakub Kraut (6), Dawid Pawlun (1), Michał Gierżot (17), Adrian Markiewicz (4), Dawid Dulski (15), Karol Urbanowicz (14), Dawid Pruszkowski (libero), Maciej Nowowsiak (libero) oraz Antoni Kwasigroch (3), Bartosz Gomułka (2), Konrad Jankowski.

***

W meczu o trzecie miejsce, Polska zagrała z Turcją, która w półfinale uległa 2-3 (23-25, 25-22, 25-12, 23-25, 13-15) Francji. Oba te zespoły przed mistrzostwami rozegrały – już w Tarnowie – dwa mecze sparingowe, w których dwukrotnie lepsi okazali się Polacy, zwyciężając 4-0 i 3-2. Zespół trenera Daniela Plińskiego, triumfował również w pojedynku o brąz, zwyciężając 3-1 (25-17, 20-25, 26-24, 25-23).

Po asie serwisowym Ahmeta Tümera, rywale prowadzili 5-3. Punkt zdobyty z ataku przez Dawida Dulskiego dał jednak naszej drużynie prowadzenie 7-6, a dzięki blokom Dawida Pawluna i Michała Gierżota oraz punktom z zagrywki i ataku Dawida Dulskiego, Polska wygrywała 14-8. Chwilę później as Michała Gierżota doprowadził do wyniku 16-9. Przeciwnicy zmniejszyli straty do pięciu punktów (16-11), ale po dwóch akcjach Dawida Dulskiego przegrywali 11-19. Zryw Turków pozwolił im na zdobycie czterech punktów z rzędu (19-15), nasi reprezentanci szybko przywrócili jednak ośmiopunktowe prowadzenie (23-15). Pierwszego seta zakończył atak ze środka Adriana Markiewicza.

W drugiej odsłonie Polacy objęli prowadzenie 3-2, potem przegrywali jednak 4-6 i 6-9. Kolejne akcje przyniosły grę punkt za punkt, ale po ataku Mirzy Lagumdziji zrobiło się 16-12 dla Turcji. Po nieudanej próbie Michała Gierżota nasza drużyna przegrywała natomiast 15-20 i o drugi w tym secie czas poprosił trener Daniel Pliński. Dwa asy serwisowe kapitana polskiej reprezentacji pozwoliły Polakom na zbliżenie się na dystans trzech punktów (18-21), po zablokowanym ataku Jakuba Krauta było jednak 18-23. Wygraną Turcji w tej odsłonie przypieczętował za drugim setbolem Serhat Uzun.

Po asie serwisowym Karola Urbanowicza, Polacy prowadzili w trzecim secie 6-3. Przeciwnicy doprowadzili jednak do stanu 13-12, a po atakach Kaana Gürbüza i Mirzy Lagumdziji prowadzili 14-13. W kolejnych czterech akcjach punktowali jednak nasi reprezentanci (17-14), a po asie serwisowym Bartosza Gomułki na tablicy pojawił się rezultat 19-15. Nie oznaczało to jednak końca emocji w tym secie, po bloku na Michale Gierżocie, Turcy doprowadzili bowiem do remisu 21-21. Chwilę później nasz przyjmujący uderzył z przechodzącej piłki i było 24-22. Przeciwnicy obronili jednak dwa meczbole i zrobiło się 24-24. W rewanżu dwukrotnie zaatakował Michał Gierżot i Polska prowadziła 2-1.

Czwarta partia rozpoczęła się od wyrównanej gry i bardzo długo żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi wyższej niż jednopunktowa. Dopiero po autowym ataku Dawida Dulskiego zrobiło się 10-8 dla Turcji. Chwilę później, bardzo długa akcja, w której dwukrotnie świetnie w obronie zaprezentował się Jakub Kraut, zakończyła się punktem Karola Urbanowicza, po którym było 11-11. Punkt z zagrywki Ardy Bostana dał jednak Turkom prowadzenie 13-11, a chwilę później nasi przeciwnicy wygrywali 19-16. Polacy odrobili te straty (19-19) po asie Dawida Dulskiego, chwilę później punkt zdobyty w taki sam sposób przez Michała Gierżota dał natomiast im prowadzenie 21-20. Po dwóch punktach zdobytych z zagrywki przez Karola Urbanowicza było 24-21. Dwa pierwsze meczbole Turcy obronili, po autowej zagrywce Ahmeta Tümera, z brązowego medalu cieszyć mogli się jednak Polacy.

Polska: Jakub Kraut (9), Dawid Pawlun (3), Michał Gierżot (21), Adrian Markiewicz (4), Dawid Dulski (22), Karol Urbanowicz (14), Dawid Pruszkowski (libero), Maciej Nowowsiak (libero) oraz Antoni Kwasigroch, Bartosz Gomułka (1).

***

Najlepszym zawodnikiem tarnowskich mistrzostw wybrany został włoski rozgrywający Paolo Porro. Nagrody indywidualne otrzymali także: przyjmujący – Michał Gierżot i Tomasso Rinaldi (Włochy), środkowi – Karol Urbanowicz i Francesco Comparoni (Włochy), atakujący – Ibrahim Lavani (Francja), rozgrywający – Kelian Motta Paes (Francja) oraz libero – Thibault Loubeyre (Francja).

(sm)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MECZU POLSKA - WŁOCHY

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MECZU POLSKA - TURCJA

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MECZU WŁOCHY - FRANCJA


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejTarnów.pl miesięcznik miejski