Tarnowianka najlepszą zawodniczką świata - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Tarnowianka najlepszą zawodniczką świata

Zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team Edyta Ropek zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2011 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas.

Ropek sięgnęła po trofeum po raz trzeci w karierze. Jest to pierwszy taki wynik w historii polskiej wspinaczki sportowej . W gronie najlepszych zawodników świata znalazł się również zawodnik Columbia SMG Lubin Łukasz Świrk, który stanął na najwyższym stopniu podium po raz pierwszy w karierze.

Po Tomaszu Oleksym z MKS Tarnovia, który dwukrotnie zdobywał to trofeum, Łukasz Świrk jest drugim zawodnikiem w historii polskiego wspinania, któremu udało się tego dokonać. Dzięki nim, dzięki Edycie i Łukaszowi Mazurek Dąbrowskiego został odegrany w Changzhi dwukrotnie.

W kończących sezon zawodach tarnowianka zajęła trzecie miejsce, pokonując w 1/4 finału swoją rywalkę w drodze do najważniejszego trofeum sezonu, świeżo upieczoną rekordzistkę świata i tegoroczną mistrzynię świata Marię Krasawinę. W bezpośredniej rywalizacji Polka zwyciężyła pojedynek z Rosjanką stosunkiem czasów 9,91 s. 10,49 s., awansując do finałowej czwórki i przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę.