W Gorzowie porażka i kontuzja Pedersena - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

W Gorzowie porażka i kontuzja Pedersena

Nieudany okazał się dla żużlowców Grupy Azoty Unii Tarnów wyjazd do Gorzowa Wielkopolskiego. Tarnowianie nie dość, że w meczu czwartej kolejki PGE Ekstraligi przegrali z tamtejszą Cash Broker Stalą 37-53, to jeszcze ich as atutowy, Nicki Pedersen, w wyniku upadku w ostatnim wyścigu doznał pęknięcia kości w nadgarstku prawej ręki.

W pierwszym biegu Nicki Pedersen pewnie pokonał Krzysztofa Kasprzaka, Grzegorza Walaska i Artura Mroczkę. Wyścig młodzieżowców również nie dostarczył większych emocji. Zwyciężył w nim Alan Szczotka, a kolejne miejsca zajęli: Patryk Rolnicki, Hubert Czerniawski i Kacper Konieczny. W trzeciej gonitwie zanosiło się na remis, na ostatnim łuku upadł jednak jadący na drugim miejscu Jakub Jamróg. Wyścig zakończył się sukcesem Szymona Woźniaka, dwa punkty zdobył Peter Kildemand, a jeden Linus Sundstroem. Chwilę później po trzy punkty pewnie sięgnął Bartosz Zmarzlik, za którego plecami linię mety minęli Kenneth Bjerre i Alan Szczotka (Kacper Konieczny dotknął taśmy i został wykluczony). Po czterech biegach gorzowianie prowadzili więc 15-9.

Po kolejnej gonitwie ich przewaga zmalała do czterech „oczek”, a mogła nawet do dwóch. Tarnowianie po wyjściu ze startu prowadzili bowiem 5-1, pod koniec pierwszego okrążenia, parę Nicki Pedersen – Artur Mroczka rozdzielił jednak Szymon Woźniak (ostatni na mecie zameldował się Linus Sundstroem). W szóstym biegu najlepiej spod taśmy ruszył Peter Kildemand, ale na początku drugiego okrążenia wyprzedził go Bartosz Zmarzlik. Jeden punkt wywalczył Jakub Jamróg, na ostatnim okrążeniu mijając Huberta Czerniawskiego. Siódmy wyścig zakończył się pewną wygraną Krzysztofa Kasprzaka, drugi był Kenneth Bjerre, a trzeci Grzegorz Walasek; Patryk Rolnicki miał defekt chwilę po starcie. Druga seria startów zakończyła się więc remisowo i po jej zakończeniu Cash Broker Stal prowadziła 24-18.

Sześciopunktowa przewaga miejscowych utrzymała się po biegu ósmym, w którym Bartosz Zmarzlik wyprzedził Nickiego Pedersena, Artura Mroczkę i Alana Szczotkę. Duńczyk pojawił się na torze również w wyścigu dziewiątym, w którym pojechał jako rezerwa taktyczna za Jakuba Jamróga. Po wygranym starcie pewnie dowiózł do mety trzy punkty, niestety Peter Kildemand nie sprostał parze Grzegorz Walasek – Krzysztof Kasprzak i bieg zakończył się remisowo. Na rezerwę taktyczną zdecydował się trener Paweł Baran również w gonitwie dziewiątej; Patryk Rolnicki zastąpił Kacpra Koniecznego. W biegu tym Linus Sundstroem po wyprzedzeniu na pierwszym łuku tarnowskiego juniora, na drugim spowodował upadek Kennetha Bjerre i został wykluczony. W powtórce ponownie najszybszy okazał się Szymon Woźniak, wyprzedzając Kennetha Bjerre i Patryka Rolnickiego. Trzecia seria, podobnie jak druga przyniosła więc podział punktów i po dziesięciu wyścigach drużyna z Gorzowa wygrywała tylko 33-27.

W biegu jedenastym w pierwszym łuku upadł Peter Kildemand i sędzia zarządził powtórkę w czteroosobowym składzie. Na starcie został Bartosz Zmarzlik, szybko uporał się jednak zarówno z Arturem Mroczką, jak i z Peterem Kildemandem, dołączając do jadącego na czele stawki Grzegorza Walaska (którego też zresztą wyprzedził). Wyścig dwunasty przyniósł wygraną Szymona Woźniaka, którego nie zdołał dogonić Nicki Pedersen. Na końcu trzeciego okrążenia Hubert Czerniawski wykorzystał błąd Patryka Rolnickiego i bieg zakończył się wynikiem 4-2 dla gospodarzy. W tym momencie tarnowianie przegrywali 30-42) i mieli jeszcze matematyczne szanse na zdobycie jednego punktu. Stracili je jednak po gonitwie trzynastej, w której Krzysztof Kasprzak i Linus Sundstroem przywieźli na 5-1 jadącego jako rezerwa taktyczna (za Jakuba Jamróga) Petera Kildemanda oraz Kennetha Bjerre. Przed biegami nominowanymi, Cash Broker Stal Gorzów prowadziła bowiem już 47-31.

W wyścigu czternastym, Peter Kildemand został wykluczony za spowodowanie upadku Krzysztofa Kasprzaka. W powtórce pewnie zwyciężył Kenneth Bjerre (rezerwa taktyczna za Jakuba Jamróga), wyprzedzając Krzysztofa Kasprzaka oraz Grzegorza Walaska. W ostatniej gonitwie, pod koniec pierwszego okrążenia Bartosz Zmarzlik zaatakował prowadzącego Nickiego Pedersena, w wyniku czego obaj zawodnicy sczepili się motorami i – podobnie jak próbujący ich ominąć Szymon Woźniak – upadli na tor. Z powtórki został wykluczony Bartosz Zmarzlik. Nie pojechał w niej również niezdolny do jazdy Nicki Pedersen, którego zastąpił Artur Mroczka. Powtórzona gonitwa przyniosła trzy punkty Szymonowi Woźniakowi, drugi linię mety minął Kenneth Bjerre, a trzeci Artur Mroczka.

Cash Broker Stal Gorzów – Grupa Azoty Unia Tarnów 53-37

Cash Broker Stal: Krzysztof Kasprzak 11+1 (2,3,1*,3,2), Grzegorz Walasek 7+2 (1*,1,2,2*,1), Szymon Woźniak 14 (3,2,3,3,3), Linus Sundstroem 3+1 (1,0,w,2*), Bartosz Zmarzlik 12 (3,3,3,3,w), Hubert Czerniawski 2 (1,0,1), Alan Szczotka 4 (3,1,0), Filip Hjelmland NS.

Grupa Azoty Unia: Nicki Pedersen 13 (3,3,2,3,2,-), Artur Mroczka 3+1 (0,1,1*,0,1), Peter Kildemand 6 (2,2,0,1,1,w), Jakub Jamróg 1+1 (u,1*,-,-,-), Kenneth Bjerre 11 (2,2,2,0,3,2), Patryk Rolnicki 3 (2,d,1,0), Kacper Konieczny 0 (0,t,-), Wiktor Kułakow NS.