Zawodnicy START-u z medalami - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Zawodnicy START-u z medalami

Z Mistrzostw Polski Osób Niepełonosprawnych w Lekkiej Atletyce w Słupsku zawodnicy tarnowskiego START-u przywieźli 12 medali. Najwięcej, bo 10 krążków wywalczyli miotacze. Tytuł Mistrza Polski w konkursie rzutu oszczepem obronił Damian Ligęza, ponownie sięgając po złoty medal.

Na mistrzostwach rozgrywanych w Słupsku nie mogło zabraknąć tarnowskiej kadry. Pokazali na tych zawodach naprawdę wielką wolę walki i chęć osiągania sukcesu – relacjonuje Bartłomiej Tott, trener START-u. W składzie znaleźli się: Damian Ligęza, Mariusz Niemiec, Paweł Ciesielski, Michał Wrzeszcz, Wieńczysław Leszczyński, Bartosz Hajnysz i Tomasz Sikorski. Zawodnicy wywalczyli na zawodach w sumie 12 medali - jeden złoty, cztery srebrne i siedem brązowych.

Jako pierwszy wystartował Damian Ligęza w konkursie rzutu oszczepem w klasie F54 (uszkodzenia kręgosłupa na poziomie Th1-Th7), w którym bronił złotego medalu wywalczonego przed rokiem. Wynikiem 20,18 m pokonał wszystkich swoich rywali i obronił tytuł Mistrza Polski. Do złotego medalu w oszczepie tarnowianin dorzucił jeszcze srebro w dysku i brąz w konkursie pchnięcia kulą.

Kolejne trzy medale wywalczył podczas mistrzostw Mariusz Niemiec. Zawodnik rywalizował w klasie F55 (uszkodzenia kręgosłupa na poziomie Th8-L1) zdobył srebrny medal w konkursie rzutu oszczepem oraz brązowe medale w konkurencjach rzutu dyskiem i pchnięcia kulą.

Miotaczem który wywalczył medale w Słupsku był również Bartosz Hajnysz. Najmłodszy zawodnik (który należy również do Kadry Narodowej), startując w klasie F34 (porażenie kończyn dolnych), uzyskał wynik 21,65m i zdobył srebrny medal w rzucie dyskiem. Brązowy medal w konkursie rzutu oszczepem wywalczył wynikiem 7,27m. W obu konkurencjach Bartek musiał uznać wyższość kolegów z kadry.

Srebrny i brązowy medal Mistrzostw Polski wywalczył także Paweł Ciesielski. Rywalizujący w klasie F56 (uszkodzenia kręgosłupa na poziomie L2-L4) tarnowski zawodnik srebrny krążek zdobył w konkurencji pchnięcia kulą, a brązowy w rzucie oszczepem.

Bardzo udane występy na stadionie w Słupsku zaliczyli Michał Wrzeszcz (klasa F37 – porażenia połowicze) oraz Wieńczysław Leszczyński (klasa F11 – zawodnicy całkowicie niewidomi). Obydwaj zawodnicy uplasowali się na czwartym miejscu w konkursach rzutu dyskiem w swoich klasach startowych. Michał zajął również czwarte miejsce w konkurencji rzutu oszczepem. Z kolei Wieńczysław był szósty w konkursie pchnięcia kulą.

Pod nieobecność biegaczy, którzy przygotowują się do startu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, honoru tarnowskich sprintów bronił Tomasz Sikorski. Rywalizujący w klasie T38 (lekkie uszkodzenia Centralnego Układu Nerwowego) zawodnik wystartował w trzech konkurencjach: na dystansie 100, 200 i 400 metrów. Walcząc zarówno z rywalami jak i z kontuzją, której się nabawił w jednym z biegów, zdobył brązowe medale w biegach na 100 i 400 metrów. Na dystansie 200 metrów uplasował się tuż za podium – na czwartym miejscu.