Dodatki i rekompensaty do źródeł ciepła
20 września 2022 r. w życie weszła ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967).
Ustawa ma na celu ograniczenie negatywnych skutków społecznych i ryzyka znaczącego wzrostu ubóstwa energetycznego, wywołanych kryzysem energetycznym powodującym dynamiczne wzrosty cen ciepła. W tym celu wprowadzone zostały m.in. mechanizmy przyznawania dodatków do źródeł ciepła dla „podmiotów wrażliwych” i rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych.
Dodatek dla podmiotów wrażliwych przysługuje podmiotom, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, takim jak: szkoły, żłobki, przychodnie, szpitale, domy pomocy społecznej, ochotnicze straże pożarne, noclegownie, jednostki wspierania rodziny, domy pomocy społecznej, kościoły itp.,
1) które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich podstawowej działalności;
2) których główne źródło ciepła jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Dodatek wyniesie 40 proc. różnicy między zakładanymi średnimi rocznymi kosztami zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, kupionego w 2022 r., a uśrednionymi kosztami zakupu z ostatnich dwóch lat.
Wniosek o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych mających siedzibę w Tarnowie należy złożyć do 30 listopada w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4 lub elektronicznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP.
Przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła nieobjęte obowiązkiem koncesyjnym lub zwolnione z obowiązku przedkładania taryfy do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, stosujące średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą, mające siedzibę w Tarnowie, wnioski o wypłatę rekompensat mogą składać do Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4 lub elektronicznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP . Rekompensaty obejmują okres od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. Rekompensata jest wypłacana za każdy miesiąc na wniosek podmiotu uprawnionego. Wniosek o wypłatę rekompensaty składa się do 25. dnia każdego miesiąca następującego po danym miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Także odbiorcy energii, wśród których są m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale, ośrodki pomocy społecznej, placówki kulturalne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, które ogrzewane są z sieci ciepłowniczej mogą zakupić ciepło z rekompensatą. Odbiorcy ci, w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy (tj. do 11 października 2022 r.) składają oświadczenia do sprzedawcy ciepła, w celu stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Oświadczenie zawiera m.in. określenie szacowanej ilości ciepła w rozbiciu na poszczególne miesiące od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.
Przydatne materiały dotyczące rekompensat i dodatków do źródeł ogrzewania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska:
https://www.gov.pl/web/klimat/do-pobrania-mechanizm-sredniej-ceny-wytwarzania-z-rekompensata
https://www.gov.pl/web/klimat/inne-zrodla-ciepla
Informacji zasięgnąć można również w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4, pok. 322 oraz pod numerem tel. 14 68 82 865.