Jedenastka tarnowian w kadrze narodowej PZA

Polski Związek Alpinizmu opublikował listę osób powołanych do kadry we wspinaczce sportowej na sezon 2020. W sześćdziesięciodwuosobowej grupie najliczniej reprezentowani są tarnowianie. Powołania otrzymało jedenaścioro zawodniczek i zawodników z naszego miasta.

Polski Związek Alpinizmu opublikował listę osób powołanych do kadry we wspinaczce sportowej na sezon 2020. W sześćdziesięciodwuosobowej grupie najliczniej reprezentowani są tarnowianie. Powołania otrzymało jedenaścioro zawodniczek i zawodników z naszego miasta.

W kadrze znaleźli się m.in. najbardziej doświadczeni tarnowscy wspinacze: Anna Brożek i Marcin Dzieński (oboje AZS PWSZ Tarnów). Już wkrótce czeka ich ostatnia szansa wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej, czyli start w Mistrzostwach Europy w trójboju, które w drugiej połowie marca rozegrane zostaną w Moskwie.

W gronie kadrowiczów nie mogło zabraknąć również sióstr Aleksandry i Natalii Kałuckich, trenujących pod okiem Tomasza Mazura w AZS PWSZ Tarnów. Obie z powodzeniem rywalizują na arenie międzynarodowej, regularnie plasując się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek świata. W poprzednim sezonie Aleksandra wywalczyła w „czasówce” brązowy medal Mistrzostw Świata w kategorii młodzieżowców, była również jedyną reprezentantką Polski startującą w Tuluzie w specjalnych zawodach kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Powołania otrzymali także aktualny wicemistrz Polski seniorów w konkurencji na czas, Mikołaj Wróblewski z MKS Pałac Młodzieży Tarnów oraz mistrz Polski młodzieżowców w „czasówce”, Konrad Gruszka z AZS PWSZ Tarnów.

Coraz mocniej do gry wchodzi młode pokolenie tarnowskich wspinaczy. Dzięki dobrym rezultatom w Mistrzostwach Polski do kadry trafiła trójka podopiecznych Edyty Ropek z KS Sportiva Tarnów. Daria Nawój to najbardziej utytułowana obecnie juniorka młodsza. W zeszłym roku zdobyła trzy złote medale Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej, triumfując w boulderingu, w „czasówce” oraz w trójboju. Zajęła także trzynaste miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w trójboju. Oskar Szalecki jest najszybszym młodzikiem w Polsce, wywalczył także ponadto w trójboju. Alicja Nowak wywalczyła natomiast brązowy medal Mistrzostw Polski juniorów młodszych w konkurencji na czas.

Do kadry powołane została również Kinga Pałka z MKS Pałac Młodzieży Tarnów oraz Maja Oleksy z AZS PWSZ Tarnów. Trenująca na co dzień pod opieką Marcina Bibro, Kinga Pałka w ubiegłym roku wywalczyła srebrne medale Mistrzostw Polski juniorek młodszych w konkurencjach na czas i na prowadzenie oraz w trójboju. Kontynuująca rodzinne tradycje Maja Oleksy (jest to córka wybitnego tarnowskiego wspinacza, Tomasza Oleksego) jest natomiast aktualną mistrzynią Polski młodziczek w konkurencji na prowadzenie.

Niebawem rusza sezon startowy. W dniach 22-23 lutego w Tarnowskich Górach odbędzie się Puchar Polski w prowadzeniu, 28 lutego w Tarnowie rozegrany zostanie Puchar Polski w czasówkach, zaś 29 lutego i 1 marca w Krakowie wspinacze rywalizować będą w PP w boulderingu. Wszystkie te zawody będą kwalifikacją do Mistrzostw Europy w Moskwie.

(sm)

Na zdjęciu od lewej: Alicja Nowak, Edyta Ropek i Daria Nawój - fot. Arkadiusz Kamiński