Współpraca z WFOŚiGW
Ponad 30 000,00 zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na realizację działań prośrodowiskowych w tarnowskich placówkach oświatowych
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przekaże Gminie Miasta Tarnowa fundusze na realizację zadania „Program edukacji ekologicznej Eko-bohaterzy z tarnowskich placówek oświatowych”. Miasto otrzyma ponad 30 000,00 zł dofinansowania (73 % kosztów zadania), które przeznaczymy na zajęcia prowadzone w tarnowskich przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Będą to m.in. zabawy pozwalające na rozwijanie własnej inicjatywy, akcje, konkursy, ukierunkowane obserwacje, eksperymenty, wycieczki i spacery po okolicy, uroczystości i imprezy środowiskowe. W ramach zadania wykonane zostaną ulotki „Zielone Perły Tarnowa” ukazujące cenne przyrodniczo zakątki naszego miasta. Zorganizowany zostanie także konkurs na wykonanie domku dla owadów
„Z owadami za pan brat”.
Realizacja programu pozwoli na organizację wycieczek przyrodniczych m.in. do ogrodów botanicznych, parków krajobrazowych i ośrodków edukacji przyrodniczej. W ramach wycieczek dzieci i młodzież zapoznawać się będą z fauną i florą występującą na danym obszarze.
Wśród licznych konkursów oraz eksperymentów badawczych, wyróżnić można m.in.:
1) Przedszkolny konkurs na kreatywny lapbook „Energię oszczędzamy - o środowisko i klimat dbamy”. Dzieci przygotują lapbooki, w których zaprezentują swoją wiedzę na temat oszczędzanie energii elektrycznej. Przyczyni się to do utrwalania wiadomości na temat konieczności oszczędzania energii, promowania korzyści jakie niesie ze sobą racjonalne korzystanie z urządzeń elektrycznych, a także rozwijania wyobraźni i plastycznych umiejętności.
2) „Kącik małego badacza”. Zadanie polega na całorocznym prowadzeniu hodowli, obserwacji
i zabaw badawczych w kącikach przyrody w przedszkolnych salach. W kącikach przyrody dzieci będą miały okazję prowadzić stałe i okresowe hodowle roślin doniczkowych, zakładać mini – ogródki do poznawania cyklu rozwojowego roślin, sposobów ich rozwoju oraz warunków potrzebnych do życia.
3) Międzyklasowy konkurs „Myślę, edukuję i kreuję” na przygotowanie i zaprezentowanie scenki lub krótkiej inscenizacji, która w ciekawy i dostępny dla uczniów sposób zachęci do podejmowania działań promujących ochronę zasobów przyrody.
Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Krakowie.