Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnowie
Warsztat terapii zajęciowej (WTZ) jest obok turnusu rehabilitacyjnego jedną z podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, a więc osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
WTZ oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Realizacja przez warsztat powyższego celu odbywa się poprzez codzienne zajęcia w grupie uczestników, przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej (najczęściej realizowanych w ramach tzw. pracowni, np. kulinarnej, gospodarstwa domowego, przyrodniczej, komputerowej, artystycznych, fotograficznej), zmierzających do rozwijania umiejętności życia codziennego oraz zaradności osobistej, jak również psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.
WTZ jest placówką pobytu dziennego dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, posiadających wskazanie do terapii zajęciowej, zawarte w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Przyjęcia dokonuje podmiot prowadzący WTZ (np. fundacja, stowarzyszenie). Zajęcia trwają nie więcej niż 7 godzin dziennie. Osoba niepełnosprawna nie ponosi kosztów związanych z uczestnictwem. Każdy z uczestników warsztatu objęty jest indywidualnym programem. Okresowo - nie rzadziej niż co 3 lata - ocenia się realizację indywidualnego programu każdego uczestnika WTZ i jego postępy w rehabilitacji. Zalecana ocena ma wskazać, co powinno się stać z osobą niepełnosprawną, po zakończeniu jej pobytu i zajęć w WTZ.
W zależności od tego jakie są efekty realizacji indywidualnego programu danej osoby można wskazać jako właściwe dla niej:
- podjęcie zatrudnienia w warunkach pracy chronionej lub na przystosowanym stanowisku pracy,
- skierowanie do ośrodka wsparcia ze względu na brak postępów w rehabilitacji i złe rokowania, co do podjęcia zatrudnienia (co nie oznacza, że za jakiś czas niepełnosprawny nie będzie mógł ponownie podjąć próby rehabilitacji w ramach warsztatów),
- przedłużenie uczestnictwa w terapii prowadzonej przez WTZ. ze względu na:pozytywne rokowania co do przyszłych postępów w rehabilitacji,okresowy brak możliwości podjęcia zatrudnienia lub skierowania osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia,
Koszty utworzenia i działania WTZ współfinansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, samorządu terytorialnego lub innych środków. Dla WTZ działających w Tarnowie jednostką realizującą zadanie jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie tel. 14 68 82 004.
Każdy podmiot zamierzający zorganizować lub prowadzący warsztat przyjmuje i zatwierdza, w uzgodnieniu z MOPS, zgłoszenie osób do uczestnictwa w warsztacie.
MOPS co najmniej raz w roku przeprowadza kontrolę warsztatów działających na terenie Tarnowa.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721 z późn. zm) oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 63. poz. 587).
1. Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tarnowie
tel.14 626 84 89
e-mail: wtz.tarnow@psouu.org.pl
Kierownik Warsztatów: Urszula Paszkowska
- Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
- Pomoc psychologiczna, terapia zajęciowa, rehabilitacja ruchowa, trening ekonomiczny
- Aktywizacja społeczna i zawodowa
- Prowadzenie pracowni:
- Gospodarstwa Domowego
- Rękodzieła Artystycznego
- Techniczno-Ogrodniczej i Drewna
- Aktywności Twórczej
- Komputerowo-Internetowej
- Teatralno-Artystycznej
- Umiejętności Społecznych i Aktywizacji Zawodowej
- Zajęcia dodatkowe, wycieczki, imprezy integracyjne
- Działalność grupy teatralnej „Przyjaciele”
- Działalność klubu Olimpiad Specjalnych „Olimpia – Tarnów”
2. Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji
33-100 Tarnów ul. Hodowlana 6
e-mail: biuro@wtzjp2.pl
tel. 14 627 35 03, 693 273 503
Kierownik: Tomasz Eliasz Wardzała
- Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową,
- Pomoc psychologiczna, logopedyczna, rehabilitacja ruchowa (w tym na basenie i na olimpiadach specjalnych),
- Wycieczki,
- Trening ekonomiczny,
- Skuteczne przygotowanie do podjęcia samodzielnej pracy i samodzielnej egzystencji.
3. Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy
33-100 Tarnów, ul. Klikowska 190
e-mail: wtztarnow@neostrada.pl
tel./fax 14 626 65 79
Kierownik: Marek Mielak
- Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i dysfunkcją narządu ruchu,
- Pomoc psychologiczna, logopeda, terapia zajęciowa,
- Przygotowanie do podjęcia pracy w zakładach pracy chronionej lub zakładzie aktywizacji zawodowej,
- Punkt informacyjny dla osób niepełnosprawnych.